image_pdfimage_print

مزایای استفاده از دوربین مداربسته چند سنسوره

استفاده از دوربین مداربسته چند سنسوره مزایای بسیاری دارد. این دوربین های مداربسته معمولا به جای چند دوربین ثابت به کار می روند و از طریق استفاده از آنها می توان تعداد دوربین های مورد نیاز را کاهش دهیم.
این دوربین ها به کاربر امکان آگاهی بهتر از موقعیت را داده و یک تصویر پاناروما بدون از دست دادن زاویه ای خاص را در اختیار آنها قرار می دهد. در این مقاله قصد داریم شما را با برخی از مزایای اصلی استفاده از این دوربینها آشنا نماییم.

تعداد کمتر دوربین مورد نیاز

دوربین مداربسته چند سنسوره پاناروما محدوده وسیعی را پوشش می دهد ، بنابراین می توان آن را جایگزین نیاز به نصب چند دوربین تک سنسور نمود. با ترکیب دو سنسور تصویر و لنز در یک محفظه می توان تا ۱۸۰ درجه را به آسانی پوشش داد.
دوربین مداربسته ثابت معمولا می تواند زاویه دید محدودی تا ۹۰ درجه را برای کاربران فراهم کنند اما دوربین های مداربسته چند سنسوره که دارای ۲ سنسور و لنز یا بیشتر می باشند می توانند تا ۱۸۰ درجه را در کنار دیوار یا در صورت نصب شدن بر روی دکل یا محدوده باز تا ۳۶۰ درجه را پوشش دهند.

مزایای بیشتر با تعداد دوربین مداربسته کمتر

کاهش تعداد دوربین های مورد نیاز مزایای زیادی برای پروژه نظارتی دارد که از جمله مهترین آنها صرفه جویی در وقت و هزینه برای کاربر نهایی می باشد.
از مزایای دیگر کاهش تعداد دوربینها از این طریق ، نیاز به کار کمتر برای نصب و کابل کشی های مورد نیاز است. مدل های جدید دوربین مداربسته چند حسگر به کاربر اجازه استفاده از همان کابل برای انتقال انرژی برق مورد نیاز را به کاربر می دهند.
علاوه بر این به دلیل اینکه دوربین دارای یک IP و مک آدرس می باشد نیاز به یک مجوز استفادع از VMS می باشد که این کاهش قابل توجهی در هزینه ها نسبت به استفاده از چند دوربین مداربسته مجزا برای پوشش همان منطقه دارد.
البته این مورد ممکن است در VMS های مختلف فرق کرده و نیاز به تهیه مجوز برای هر جریان ویدئویی مجزا باشد.
از دیگر مزایای عملیاتی این مورد می توان به عدم نیاز اپراتور به سوئیچ بین دوربین های مختلف اشاره نمود. اپراتور از این طریق می تواند همه چیز را در یک صفحه نمایش بدون نیاز به سوئیچ به دوربینهای دیگر مدیریت نموده و در نتیجه زمان بررسی را کاهش می دهد.
از دیگر مزایای استفاده از دوربین مداربسته چند سنسوره جنبه زیبایی شناسی و تمیز بودن کار می باشد. زیبایی شناسی در اماکن مختلف تجاری ، بیمارستان ها و دانشگاه ها و … از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
شما می توانید با نصب دوربین مداربسته پاناروما چند سنسوره به جای چند دوربین ثابت در جهات مختلف این مشکل را حل نمایید. به عنوان مثال یک دوربین چهار سنسوره به طور موثر می تواند پوشش ۲۷۰ درجه با یک سنسور رو به جلو ، یکی رو به پایین و دو سنسور دیگر رو به طرفین این امکان را برای شما فراهم نماید.
این دوربین مداربسته می تواند به عنوان جایگزین PTZ عمل نموده و با نصب آن در گوشه ای از یک ساختمان نیاز خود را به ۴ دوربین مجزا از بین برده و همان پوشش تصویر را در اختیار داشته باشید.

آگاهی و نظارت بهتر بر موقعیت

با دید گسترده ای که دوربین پاناروما در اختیار اپراتور قرار می دهد می تواند آگاهی و نظارت بهتری بر مکان مورد نظر داشته باشد ، به خصوص وقتی که آنها نیاز به سوئیچ بین دوربین های دیگر یا مشاهده تصاویر به صورت کاشی مانند ندارند.
دوربین چند سنسوره می تواند تصاویر سنسور های مختلف دوربین را با هم ترکیب نموده و به آنها توانایی بیشتری برای نظارت بر صحنه ها و زوم بر روی جزئیات خاص را می دهد.
به هر حال استفاده از دوربین های مداربسته پاناروما می تواند یک حرکت نزولی باشد. اگر چه این دوربینها قادر به پوشش محدوده بیشتری می باشند اما برای ضبط جزئیات از نقاط خاص مناسب نمی باشند.
برای حل این مشکل دوربینهای مداربسته پاناروما که با رزولوشن تصویر بالاتر طراحی شده اند به طور موثر می توانند برد دوربین را برای مقاصد تشخیص و نظارت افزایش دهند. با این حال شناسایی دقیق تنها در محدوده نزدیک امکان پذیر می باشد.

نظارت و ضبط زنده تصاویر

یکی از مهمترین مزایای استفاده از دوربین مداربسته پاناروما توانایی آنها در ترکیب نظارت زنده و فعال مانند دوربین مداربسته PTZ با ضبط برای مقاصدی مانند پزشکی قانونی یا مشاهدات بعد از رویداد و وقوع جرم می باشد.
با استفاده از VMS اپراتور می تواند در یک بخشی از صحنه برای بررسی دقیقتر آن زوم کرده در حالی که بقیه سنسور ها در حال نظارت بر قسمت های دیگر صحنه می باشند.
این توانایی برای بررسی پس از رویداد که ممکن است در حالی که در نقطه ای زوم کردیم ، به طور همزمان در حال تماشای بخش های دیگر تصاویر ضبط شده هم هستیم کاربرد دارد.

ترکیب دوربین مداربسته PTZ با دوربین مداربسته چند سنسوره

اخیرا شرکت Axis اقدام به ارائه مدلی از دوربین مداربسته چند سنسوره خود نموده که می توان به صورت اختیاری یک دوربین مداربسته PTZ را نیز در زیر آن نصب نمود. با ترکیب این دو مدل دوربین مداربسته می توان یک سیستم نظارتی کامل و دقیق را برای اماکن مختلف فراهم آورد.
شما می توانید علاوه بر اینکه در حال تماشای تصویر ۳۶۰ درجه پاناروما دوربین چند حسگره می باشد در مواقع لزوم یا وقوع رویداد هایی مانند تصادف با استفاده از انتخاب آن بخش از تصویر به وسیله دوربین PTZ خود سریعا بر روی سوژه مورد نظر زوم کنید.
ترکیب این دو دوربین اگرچه هزینه بالایی دارد اما برای نظارت بر اماکنی مانند پارکینگ های روباز یا محیط های بزرگ بسیار مناسب و کاربردی می باشد.

Multi-sensor

معایب استفاده از دوربین مداربسته چند سنسوره

نرخ رشد استفاده از دوربین مداربسته چند سنسوره سریعترین رشد را در بین انواع دوربین مداربسته IP به خود اختصاص داده است. پیش بینی نرخ رشد استفاده از نوع ۱۸۰ یا ۳۶۰ درجه این دوربینها برای سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ رقم ۳۰ درصد را به خود اختصاص داده است.
این نرخ رشد سالانه تقریبا دو برابر دوربین مداربسته PTZ و بیشتر از آمار و ارقام در نظر گرفته برای دوربینهای باکس و دام می باشد. این نرخ رشد سریع نشان می دهد که هنوز هم یک حرکت صعودی برای این راه حل نظارتی در بازار وجود دارد.
با این وجود با تمام مزایایی که این نوع دوربین مداربسته می تواند برای سیستم امنیتی و نظارتی ما به همراه داشته باشد ، اما استفاده از این نوع دوربین هم نیاز به پیش نیاز ها و امکاناتی دارد که ممکن است چالش ها و مشکلاتی را برای استفاده از آنها پیش روی کاربر بگذارد.
از این رو لازم است برای نصب و استفاده از این دوربینها مزایا و معایب آن را برای کاربری مورد نظر خود بررسی کرده و در صورت بیشتر بودن مزایا آن از این نوع دوربین در سیستم نظارت تصویری خود استفاده نماییم.

مشکلات پهنای باند و فضای ذخیره سازی مورد نیاز

تقاضا برای رزولوشن تصویر بالاتر و پیشرفت در زمینه کیفیت دوربین های مداربسته چند سنسوره بر نیازهای شبکه و VMS تاثیر می گذارد.
مشتریان تمایل به استقرار دوربین مداربسته بیشتر در شبکه نظارتی خود می باشند و همه اینها دست به دست هم می دهد که نیاز کاربران به حداقل رساندن فضای ذخیره سازی و پهنای باند افزایش یابد.
برای دوربین مداربسته چند حسگره این افزایش نیاز به فضای ذخیره سازی بر اساس رزولوشن و نرخ فریم تصویر می باشد هر چند که این فاکتور در مقایسه با وقتی که از چند دوربین مداربسته به صورت مجزا استفاده کرده ایم نیز تفاوتی ندارد.
هنگامی که بر آورد هزینه به عمل می آید به نظر می رسد که ۳۰ تا ۵۰ درصد از کل هزینه پروژه و تجهیزات نظارتی به فضای ذخیره سازی اختصاص پیدا می کند که این اغلب فراتر از هزینه های دوربین مداربسته و مجز استفاده از نرم افزار VMS می باشد.
از آنجا که فضای ذخیره سازی بزرگترین بخش هزینه را به خود اختصاص داده پس کاهش نیاز به فضای بیشتر می تواند تاثیر بزرگی در کل هزینه های پروژه داشته باشد.

راه هایی برای کاهش پهنای باند و فضای مورد نیاز

ابزار های مختلفی برای مدیریت و کمک به این مورد وجود دارند. یکی از این موارد استفاده از قابلیت چند جریان (multi-streaming) است. این قابلیت به کاربر این امکان را می دهد که از جریان یا فرمت های مختلف فشرده سازی برای مقاصد گوناگون استفاده نمایند.
برای مثال می توان از رزولوشن تصویر پایین برای نمایش تصویر در ویدئو وال یا هنگامی که تصاویر به سمت کاربران متعدد جریان می یابد استفاده نمایید. در مقابل ضبط تصاویر با کیفیت بالا می تواند در حوادث خاص بر اساس قالب از پیش تعریف شده دوربین مبتنی بر رویداد انجام شود.
یکی دیگر از قابلیت های صرفه جویی در فضای ذخیره سازی قابلیت ضبط بر اساس تشخیص حرکت (motion-triggered) است که با استفاده از آن دوربین فقط زمانی که چیزی در صحنه حرکت کند شروع به ضبط تصاویر می نماید.
هر چند این ویژگی مشکلاتی از قبیل ریسک از دست دادن چیزی مهم یا ضبط در زمانهایی که هیچ حرکتی وجود ندارد را دارا می باشد. راه حلی که برای این مشکل وجود دارد ضبط مداوم تصویر و اختصاص یک تنظیم پویا برای نرخ فریم و رزولوشن تصویر می باشد که زمانی که رویدادی شناسایی شد نرخ فریم افزایش یافته و ضبط با آخرین رزولوشن برای ثبت جزئیات بیشتر انجام شود.

ارزیابی مزایا و معایب دوربین مداربسته چند سنسوره برای کاربری مورد نظر

دوربین مداربسته پاناروما مزایای و ویژگی های بسیاری را به ارمغان می آورد اما این نوع دوربین تنها راه حل نظارتی موجود برای پاسخگویی به نیازهای شما نمی باشد.
حتی اگر این نوع دوربین قادر به افزایش آگاهی شما از موقعیت نصب شده شود اما محدودیت هایی را هم در فاصله نزدیک به همراه دارند. کاربران باید قبل از خرید از یک کارشناس یا مشاور نظارتی تقاضای تست یا بررسی خواسته خود برای مکان مورد نظر داشته باشند که آیا استفاده از این دوربین مداربسته برای محل مورد نظر مناسب است یا نه.
برای آشنایی با مزایای استفاده از دوربین های مداربسته چند سنسوره ( multi-sensor ) می توانید این مقاله را مطالعه نمایید : مزایای استفاده از دوربین مداربسته چند سنسوره

مشترک شدن در خبرنامه ما

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی ها در خبر نامه ما عضو شوید

اشتراک شما ایجاد شد