image_pdfimage_print

Iris در لغت به معنی عنبیه می باشد. آیریز در دوربین مداربسته بخشی از دوربین مداربسته می باشد که وظیفه آن کنترل میزان نوری است که از طریق لنز به سنسور تصویر وارد می شود. Iris از طریق تنظیم گشادگی دیافراگم لنز میزان نور ورودی به دوربین را تنظیم می کند.
اگر آیریز دریچه ورودی نور را بیشتر باز کند نور بیشتری می تواند به سنسور تصویر وارد شود و اگر این مقدار را کمتر کند نور کمتری می تواند وارد شود.
نوری که Iris اجازه ورود آن را به سنسور تصویر دوربین را می دهد با آن برخورد کرده و به پالس الکتریکی تبدیل می شود ، سپس این پالس ها به تصاویر قابل ذخیره بر حسب نوع دوربین تبدیل می شوند.
در دوربین مداربسته تحت شبکه (IP) ما شاهد ۴ نوع مختلف Iris می باشیم ، که عبارتند از : Iris ثابت (Fixed Iris) ، Iris دستی (Manual Iris) ، Iris خودکار (Auto Iris) ، Iris دقیق (P Iris)

Iris دوربین مداربسته چگونه کار می کند ؟

Iris از طریق محدود کردن مقدار نوری که با سنسور تصویر برخورد می کند ، عمل می نماید. نور خیلی زیاد می تواند تصاویر را خراب کند و نور خیلی کم می تواند همه قسمت ها را تاریک نشان دهد.
پس مهم است هنگام انتخاب نوع دوربین و لنز آن به نوع آیریز لنز توجه ویژه ای داشته باشیم و آیریزی را انتخاب کنیم که برای محل نصب دوربین مناسب باشد. هر کدام از ۴ نوع مختلف Iris دارای طرز کار تقریبا متفاوتی می باشند که باید یکی از آنها را که برای کاربری شما مناسب تر است را انتخاب نمایید.

Iris

Iris ثابت یا Fixed Iris چیست ؟

در آیریز ثابت مقدار باز بودن دریچه دیافراگم که به نور اجازه ورود به سنسور تصویر دوربین را می دهد قابل تنظیم نمی باشد و از قبل تعریف شده است.
این نوع از Iris برای فضاهای داخلی که میزان نور در یک محدوده معین و تقریبا ثابت می باشد مناسب است. مانند دفاتر اداری و مدرسه که دارای چراغ های سقفی می باشند.

 

Iris دستی یا Manual Iris چیست ؟

با آیریز دستی شما می توانید مقدار نور ورودی به حسگر تصویر را از طریق اهرم یا رینگی که بر روی لنز دوربین مداربسته قرار دارد به صورت دستی تنظیم نمایید.
این تنظیم معمولا در زمان نصب دوربین مداربسته که شما دسترسی مناسبی به لنز دارید صورت می پذیرد.
این نوع Iris معمولا مانند Iris دستی در مکانهایی که مقدار نور محیط تقریبا ثابت و مناسب می باشد مورد استفاده قرار می گیرد به این دلیل که ممکن است دسترسی به دوربین بعد از نصب مشکل باشد و دوربین در محلی با دسترسی سخت نصب شده باشد.

 

Iris خودکار یا Auto Iris چیست ؟

در آیریز اتوماتیک تنظیم میزان نور ورودی به وسیله موتور و بر اساس تغییر نور در طول روز و به صورت خودکار انجام می شود. این نوع آیریز دارای دو نوع متفاوت DC Iris ( کنترلر موتور در خود دوربین مداربسته قرار دارد ) و Video Iris ( کنترلر بر روی خود لنز قرار دارد )می باشد.
در آیریز ویدئویی خودکار سیگنال های نوری پس از تبدیل به سیگنال الکترونیکی توسط کنترلر که در خود لنز قرار دارد نسبت به باز یا بسته شدن خودکار دریچه دیافراگم به موتور لنز فرمان را ارسال می کند.
در DC Iris خودکار هم مراحل تنظیم دریچه مانند نوع ویدئویی است با این تفاوت که مدار کنترلی بر خلاف نوع ویدئویی در خود دوربین قرار دارد.
برای اینکه Iris خودکار از تکنولوژی پیشرفته تری نسبت به نوع Iris ثابت یا Iris دستی استفاده می کند معمولا قیمت بالاتری نسبت به آنها داشته ولی از نظر کیفیت بالاتر از آن دو است.
این نوع Iris برای استفاده در فضاهای خارجی که در آن تغییرات نور زیاد است و برای تنظیم خودکار میزان نور ورودی به سنسور برای ساعت های مختلف روز مناسب می باشد.

 

مشکلات Iris خودکار و حل مشکلات توسط P Iris

آیریز خودکار از نظر عملکرد نسبت به دو نوع دستی و ثابت عملکر مناسب تری دارد و بسیاری از مشکلات آنها را از بین برد. اما آیریز خودکار نیز دارای مشکلاتی بود که باعث شد برای حل مشکلات مربوط به آن نوع جدیدتری از آیریز به نام P Iris معرفی شود.
در آیریز خودکار میزان نور وارد شده به دریچه از طریق مدار کنترلی و موتور تنظیم می شود اما به دلیل عدم توجه به پارامترهای دیگر مانند عمق میدان دید انجام می دهد که باعث می شود میدان دید دوربین کاهش یافته و یا ناحیه فوکوس دوربین تغییر کرده و قسمتی از تصویر تار یا نا واضح شود.
اما با استفاده از تکنولوژی جدید P Iris و تعامل دوربین با نرم افزار دوربین اطلاعاتی برای تنظیم سایر پارامترها بین آنها رد و بدل شده و این نوع آیریز تصاویر با کیفیت تر و واضح تری را در شرایط نوری مختلف ارائه می دهد. در شکل زیر می توانید تفاوت بین این دو نوع آیریز را مشاهده نمایید.

P-Iris

Iris دقیق یا P Iris چیست ؟

حرف P در P Iris از precise به معنی دقیق گرفته شده است. P Iris نوعی از Iris خودکار می باشد که علاوه بر تنظیم خودکار دریچه دیافراگم مانند آیریز خودکار با استفاده از کنترلی که بر روی دیگر ویژگی ها به وسیله نرم افزار دوربین مداربسته دارد به بهبود وضوح تصاویر و عمق میدان دید کمک می کند.
در P Iris بسیاری از اشتباهات و مشکلات آیریز خودکار رفع شده است و با استفاده از ارتباطی که با نرم افزار دوربین برقرار است تنظیم دریچه بر اساس پارامترهایی مانند کنتراست ، وضوح و عمق میدان دید انجام می شود.
مقداری که دریچه می تواند در P Iris بسته شود محدود است که می تواند از تاری تصویر مانند زمان استفاده از آیریز خودکار در هنگام زیاد بودن نور جلوگیری نماید.
لنز دوربین مداربسته P Iris نسبته به مدل های دیگر ثابت و دستی گرانتر می باشد. استفاده از P Iris در مکانهایی که میزان نور به طور مداوم و به سرعت در حال تغییر است مناسب می باشد.

Iris

ویژگی Iris دوربین مداربسته چگونه به ما کمک می کند ؟

شما می توانید با انتخاب یکی از ۴ نوع Iris در دوربین مداربسته خود که باید بر اساس نیاز و کاربری شما تعیین شود به بهترین وجه به نیازهای نظارتی خود در شرایط نوری مختلف پاسخ دهید.
اگر محل نصب دوربین مداربسته در یک فضای داخلی مانند یک دفتر اداری باشد که معمولا میزان نور در یک محدوده خاص قرار دارد. نیاز زیادی به استفاده از یک Iris با قابلیت تنظیم خودکار نخواهید داشت.
اگر دوربین مداربسته در یک محیط خارجی نصب شود و یا نیاز به تنظیم میزان نور ورودی به دوربین در ساعت های مختلف شبانه روز داشته باشید مانند پارکینگ ها یا پروژه های ساختمانی ، استفاده از Iris خودکار یا P Iris برای تنظیم خودکار تغییرات نور در ساعات مختلف به شما توصیه می شود.
انواع Iris در دوربین های مداربسته IP شرکت های معتبر مانند اکسیس ، پاناسونیک ، موبوتیکس و … در دسترس می باشد. همچنین لنز های خارجی برای دوربین های باکس با انواع Iris توسط شرکت های معتبری مانند Tamron طراحی و در بازار تجهیزات نظارتی قابل تهیه می باشند.
دوربین های مداربسته مجهز به لنز P Iris معمولا از قیمت بالایی برخوردار می باشند. اما استفاده از لنز های P Iris برای اماکن حساس نظامی ، امنیتی ، بانک ها ، زیر ساخت های شهری ، صرافی ها و به طور کل مکان هایی با حساسیت بالا که در آن کیفیت تصاویر و میدان دید از اهمیت بالایی دارد به شدت توصیه می شود.

مشترک شدن در خبرنامه ما

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی ها در خبر نامه ما عضو شوید

اشتراک شما ایجاد شد