image_pdfimage_print

تاریخچه عکاسی پانوراما

مدت زیادی از اختراع عکاسی نگذشته بود که مبتکران به فکر گرفتن عکس هایی با زاویه دید بیشتر افتادند، عکس هایی که منطقه وسیع تر با جزئیات بیشتری را نشان دهد. در سال ۱۸۵۱ مارتین بهرمان با استفاده از کنار هم گذاشتن چند صفحه دائگروتایپ، چندین عکس از تپه رینکن در سانفرانسیسکو گرفت و با بi هم چسباندن آنها یک تصویر سراسری از این منطقه به وجود آورد و این تولد عکاسی پانورامیک بود.

تفاوت دوربین FishEye و Multi-Imager Panoramic

پس از آن در سال ۱۸۶۴ و در خلال جنگ های داخلی، جرج برنارد با استفاده از Wet-Plates موفق به ثبت چندین عکس پانوراما شد که برای ارتش بسیار با ارزش بود.

تفاوت دوربین FishEye و Multi-Imager Panoramic

پس از آن عکاسی های پانورامیک زیادی صورت گرفت تا بالاخره در در سال ۱۸۹۸ اولین محصول تولید انبوه پانوراما با نام Al-Vista به بازار عرضه شد. امروزه دوربین های مختلفی از قابلیت پانوراما برخوردار هستند، برخی از آنها با استفاده از یک لنز و از طریق حرکت دادن دوربین در یک مسیر مشخص، از منظره رو به رو تصویر پانوراما تهیه میکنند و برخی با استفاده از کنار هم قرار دادن چندین لنز و ترکیب تصویر آنها یک تصویر پانوراما ایجاد میکنند. نوعی دیگر از دوربین های پانوراما نیز وجود دارد که از لنزهای موسوم به لنز چشم ماهی استفاده میکنند، این لنزها همانند چشم ماهی قادر هستند زاویه دید فوق العاده بالایی از محیط اطراف ارائه کنند. واژه Panorama از ترکیب ۲ کلمه Pan به معنی All (همه) و کلمه rama به معنی Sight (دید) تشکیل شده است. پس میتوان گفت واژه پانوراما در عکاسی به معنی دید کلی از یک منطقه است که در سیستم های امنیتی نظارت تصویری نیز بسیار پر اهمیت میباشد. برای تامین یک تصویر کامل از یک منطقه در شرایطی که کارفرما میخواهد هزینه ها را کاهش دهد یا در آن نقطه امکان نصب دوربین های زیادی وجود ندارد و یا بنا به دلایلی نیاز است که تمام محیط در یک تصویر مستقل دیده شود از دوربین های پانوراما استفاده میشود.

لنز چشم ماهی – Fisheye Lens

واژه چشم ماهی اولین بار در سال ۱۹۰۶ میلادی توسط فیزیکدان و مخترع آمریکایی رابرت وود به این نوع لنزها اختصاص داده شد. دلیل این نام گذاری زاویه فوق العاده باز چشم ماهی در زیر آب بود. لنز های چشم ماهی نیز از زاویه فوق العاده بازی برخوردار هستند و میتوانند بین ۱۰۰ تا ۱۸۰ درجه پوشش تصویری ارائه دهند. این نوع لنز اولین بار در سال ۱۹۲۰ میلادی در هواشناسی استفاده شد. اولین محصول تولید انبوه لنزهای چشم ماهی نیز در سال ۱۹۶۰ به بازار عرضه شد. این نوع لنزها از فواصل کانونی مختلفی برخوردار هستند که با توجه به نیاز خود باید لنز مناسب را انتخاب کنید، به عنوان مثال فاصله کانونی لنزهای سیرکولار بین ۸ تا ۱۰ میلیمتر و لنزهای تمام فریم بین ۱۵ تا ۱۶ میلی متر میباشد. تفاوت این نوع تصویر با تصاویر پانورامیک اولیه در این است که تصاویر پانوراما به صورت خطی از یک منطقه تهیه میشوند ولی لنزهای چشم ماهی میتوانند یک تصویر دایره ای شکل در شعاعی مشخص از کل منطقه ارائه دهند.

تفاوت دوربین FishEye و Multi-Imager Panoramic

مشکل این لنزها این است که تصویر تقریبا غیر واقعی و دارای انحناهای زیادی میباشد. همین موضوع باعث شد قابلیت Dewarp در این دوربین ها اضافه شود. Dewarp این امکان را به شما میدهد که در صورت نیاز بخشی از تصویر Fisheye را به صورت عادی ببینید و البته پرواضح است که کیفیت تصویر افت خواهد کرد. با این حال لنز چشم ماهی برای ایجاد یک دید کلی در محیط های بزرگ یا کوچک کاربرد زیادی دارد.

تفاوت دوربین FishEye و Multi-Imager Panoramic

دوربین های پانورامیک با چند تصویرگر Multi Imager Panoramic Cameras

این دوربین ها با کنار هم قرار دادن چند لنز و ترکیب تصویر آنها با یکدیگر، یک تصویر پانورامیک تولید میکنند، مزیت این دوربین ها نسبت به نسل قبلی خود این است که برای تهیه تصویر کلی، نیازی به حرکت دادن دوربین نیست و از این رو میتوان از این دوربین ها در سیستم های امنیتی نظارت تصویری استفاده کرد.

تفاوت دوربین FishEye و Multi-Imager Panoramic

امروزه استفاده از دوربین های پانورامیک رو به افزایش میباشد، برخی از تامین کنندگان از لنزهای چشم ماهی با یک تصویرگر با زاویه دید فوق العاده بالا استفاده میکنند و برخی، از دوربین هایی با چند تصویرگر، در یک قاب واحد استفاده میکنند. هرکدام از تامین کنندگان به دلایل خاصی یکی از این دوربین ها را انتخاب میکنند و برخی از هردو استفاده میکنند. در ادامه به برخی از مزایا و معایب هر یک از آنها میپردازیم.

در یک نظر سنجی در میان تامین کنندگان سیستم های امنیتی، حدود ۱۵۰ تامین کننده نظرات خود را اعلام کردند که به شرح زیر میباشد :

دلایل اصلی خرید دوربین های لنز چشم ماهی
– قیمت
– کمتر در معرض دید بودن Low Profile
– ترجیح تصاویر Dewarp به تصاویر به هم چسبیده

بیشتر افرادی که از دوربین های Fisheye استفاده میکنند دلیل این انتخاب را قیمت پایین این دوربین ها اعلام کردند و معتقدند که تصویر این نوع دوربین بهتر از دوربین پانوراما میباشد، همچنین پشتیبانی شدن این نوع دوربین در بیشتر VMSها، پهنای باند کمتر، تنوع بالا و وجود مدل های مختلف، نصب سریع تر و آسان تر و غیره از دیگر دلایل این افراد برای انتخاب دوربین های Fisheye میباشد. برخی نیز بنا به سلیقه شخصی خود و مشتریان خود ترجیح میدهند که از تصاویر Dewarp استفاده کنند و تصاویر به هم چسبیده را نمیپسندند، زیرا در دوربین های پانورامیک عملیات چسباندن تصاویر گاهی قابل رویت میباشد و گاهی بین تصاویر فضای خالی ایجاد میشود.

دلایل اصلی خرید دوربین های پانوراما با تصویرگرهای چندگانه
– ترجیح تصاویر به هم چسبیده به تصاویر Dewarp
– PPF بالاتر (PPF = Pixel Per Foot = تعداد پیکسل در هر فوت)

دلیل اصلی انتخاب دوربین های پانوراما توسط تامین کنندگان، این است که تصاویر Dewarp را نمیپسندند و تصاویر به هم چسبیده را ترجیح میدهند، به نظر این افراد تصویرگرهای چندگانه (Multi-Imager) میدان دید بهتری نسبت به دوربین های Fisheye داشته و نسبت به تصاویر Dewarp تشخیص بسیار آسان تر میباشد. برخی میگویند دوربین های Fisheye استاندارد مشخصی نداشته و هر تولید کننده ای روش خاص خود را برای ایجاد و Dewarp کردن تصاویر دارد و ترجیح میدهند از دوربینی استفاده کنند که یک روش مشخص برای انجام عملیات مورد نظر داشته و نیازی به ارائه آموزش های خاص به مشتری نداشته باشد. همچنین افت کیفیت و از دست دادن جزئیات تصویر در عملیات Dewarp یکی دیگر از دلایل این افراد برای انتخاب دوربین های پانورامیک میباشد.

بسیاری از تامین کنندگان به کیفیت بالای دوربین های پانورامیک و کیفیت تصویر پایین دوربین های Fisheye با PPM کمتر اشاره کردند. برخی از مشتری ها به خاطر قیمت پایین، دوربین های Fisheye را انتخاب میکنند اما پس از مشاهده تصویر، تصمیم خود را عوض کرده و به سمت دوربین های پانورامیک میروند. یکی از دلایل کیفیت پایین Fisheye این است که تعداد پیکسل ها در یک میدان دید وسیع پخش میشوند و موجب کاهش تراکم پیکسلی و در نتیجه کاهش کیفیت میشود. در کل دوربین های پانورامیک چند لنزی جزئیات بهتری از تصویر ارائه میدهند. هرچند امروزه دوربین های Fisheye با رزولوشن های بسیار بالاتر به بازار عرضه شده که مشکل افت کیفیت در این دوربین ها تقریبا برطرف شده است.

نتیجه گیری

با وجود تمام مسائلی که بیان شد میتوان گفت هیچکدام از دوربین های یاد شده مزیتی نسبت به دیگری ندارند. در دنیا هیچ محصولی وجود ندارد که از دیگری بهتر باشد، بلکه تنها موضوعی که مهم است محل استفاده آن میباشد، به عنوان مثال خودروی مدل هایلوکس محصول تویوتا را تصور کنید، خودروی بسیار قدرتمند و کارآمدیست و به نظر، صاحب این خودرو در هیچ محیطی به مشکل نخواهد خورد، اما آیا این راننده میتواند وارد یک پارکینگ با ارتفاع کم بشود، یا در یک جای پارک کوچک پارک کند، هزینه تعمیر و نگهداری و مصرف سوخت این خودرو نیز بسیار بالاست و برای استفاده مدام شهری مناسب نیست، در اینجا شما به یک خودروی کوچک تر و کم مصرف تر نیاز دارید. لطفا به این موضوع مهم توجه کنید که خودروی کوچک تر و کم مصرف تر، ضعیف تر نیست، بلکه قابلیات و کارایی و محل استفاده آن متفاوت است.
به همین دلیل ما معتقدیم که در یک پروژه، بنا به نیاز مشتری، میتوان از هر دو نوع دوربین Fisheye و پانورامیک چند لنزی استفاده کرد، به عنوان مثال برای محیط های داخلی و کوچک میتوان از دوربین Fisheye و برای محیط های بیرونی و بزرگتر میتوان از دوربین پانورامیک چند لنزی استفاده کرد.

مشترک شدن در خبرنامه ما

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی ها در خبر نامه ما عضو شوید

اشتراک شما ایجاد شد