image_pdfimage_print

مساله تخریب دوربین ها یک نگرانی عمومی میباشد و گاها توجه رسانه ها را نیز جلب میکند. اما، چند درصد از این مشکل، خود دوربین تخریب شده میباشد؟ بیش از ۱۲۵ تامین کننده، تجربیات خود را با ما در میان گذاشته اند.

به طور کلی، تخریب دوربین ها یک مساله غیر معمول است و ۸۴% از تامین کنندگان گفته اند که به ندرت اتفاق افتاده و یا اصلا اتفاق نیفتاده.

با این حال بیشتر تامین کنندگان برای جلوگیری از این مساله اقداماتی را انجام داده اند. موارد زیر مواردی هستند که بیشتر از بقیه به آنها اشاره شده :

– نصب دوربین در ارتفاع و دور از دسترس
– استفاده از دوربینهای Dome(گنبدی) یا Turret(برجکی) بجای دوربینهای Bullet یا Box.
– استفاده از دوربینهای ضد ضربه در مناطق پر خطر

برخی تامین کننده ها میگویند که در برخی نقاط، تخریب بیش از نقاط دیگر میباشد و دوربین هایی که در دسترس نصب میشوند ممکن است تخریب و یا تصویرشان مسدود گردد، حتی دوربین هایی که داخل قاب های ضد ضربه قرار دارند.

خارج کردن دوربین از دسترس

برخی تامین کنندگان گزارش کرده اند که دوربین را در ارتفاعات نصب کرده اند تا تخریب را دشوار تر کنند :

– ما سعی میکنیم که دوریبن ها را در ارتفاع ۲٫۸ تا ۳ متری نصب کنیم.
– هنگامی که مساله تخریب وجود دارد، محل نصب دوربین را با دقت انتخاب میکنیم، همیشه نقطه ای با ارتفاع مناسب و دور از دسترس وجود دارد که تقریبا تمام مشکلات را کاهش میدهد.
– ممکن است دوربین را در ارتفاع ۳٫۵ متری نصب کنیم تا از خرابی های تصادفی جلوگیری کرده و همچنان دوربین در ارتفاعی باشد که بتوان آن را سرویس کرد.
– در صورت نیاز دوربین را در ارتفاع نصب میکنیم، و از ضد آب بودن کلیه کانال ها اطمینان حاصل میکنیم، از دوربین های IK10 استفاده میکنیم و از دوربین های Bullet و قاب های مجزا و غیره دوری میکنیم.
– در ارتفاعی که به راحتی با نردبان قابل دسترس نباشد و بهترین زاویه دید را به ما بدهد، اگر نیاز باشد که دوربین در ارتفاع پایین نصب شود، از دوربین های دام محصور در قابهای مقاوم در برابر تکه تکه شدن استفاده میکنیم (Tamper Resistant Enclosed Dome)
– در محیط بیرون، دوربین را در ارتفاع متوسط ۳٫۵ متر یا بیشتر نصب میکنیم و بیشتر از دوربین های Dome استفاده میکنیم (تا با فشار دادن، زاویه دید آنها تغییر نکند)، ما معتقدیم این کار بیشتر تخریب ها را کاهش میدهد.
– زیاد اتفاق نیفتاده، پیشنهاد ما این است که هرگز دوربین را پایین تر از ۲٫۵ متر نصب نکنید تا مشکلات بیشتر نشود. برخی از مشتری ها میخواهند دوربین در ارتفاع پایین نصب شود و ما آنها را مطلع میسازیم که ممکن است هدف کودکان و دیگران قرار گرفته تا به سمت دوربین پریده و به آن ضربه بزنند(حتی اگر تخریب غیر عمدی باشد باز هم تخریب است).
– تا به حال مشکل تخریب نداشته ایم اما بیشتر دوربین های ما به استثناء دوربین های درب ورودی در ارتفاع بیش از ۳ متر نصب میشوند.
– شیوه های نصب صوتی به طور قابل ملاحظه ای تخریب را کاهش میدهند، دوربین ها را در ارتفاع بیش از ۳ متر و کابل های در دسترس را داخل کانال نصب کنید.
از دوربین های مقاوم در برابر تخریب استفاده و آنها را در ارتفاع ۴٫۵ تا ۶ متری نصب میکنیم.

احتمال تخریب در برخی مناطق بیشتر است

تامین کنندگان در برخی مناطق از دوربینهای ضد ضربه استفاده میکنند و انتظار میرود که خرابی و تعویض دوربین در این نقاط بیشتر صورت بگیرد :

– در مراکز اصلاح و تربیت، میزان خسارت حوادث کمی بالاتر، احتمالا ۵-۸٪ است.
– ما چند مشتری داریم که در محل آنها به دستگاه شلیک میشود، ما پس از شلیک دوربین را تعویض میکنیم
– در یک پارکینگ عمومی در یک منطقه با میزان جرم بالا در شیکاگو فعالیت زیادی داشتیم و دوربین هایی در قاب های ضد گلوله نصب کرده ایم
– در ساختمان های اصلاح و تربیت و زندان ها، دوربین ها معمولا مورد هدف زندانیان قرار میگیرند و ما ماهانه در حال رساندن خدماتی مانند تعویض دوربین به اینگونه مشتری ها میباشیم.
– معمولا مشکلی با این موضوع نداریم، اما وقتی تبدیل به نگرانی شود، مساله بزرگی است.
– ما نگرانی از بابت تخریب نداریم، بیشتر در محیط های K-12 و بیرونی از این دوربین ها استفاده میکنیم.”
– در زندان ها، خیلی هم زیاد، راه حلی وجود ندارد و نخواهد داشت، پاسخ این مشکل این است که دوربین قابل استفاده باشد و بتوان در عرض چند دقیقه آن را تعویض کرد. برخی دوربین ها حتی از قاب برخی برندها ارزان تر هستند و زمان تعویض آنها نیز کمتر طول میکشد.
– ما ۴ یا ۵ محل داریم که در آنها مجرمین به دوربین ها شلیک میکنند، و گاهی تماسهایی دریافت میکنیم که گزارش میکنند دوربین مورد حمله قرار گرفته و یا روی آن رنگ شده، ولی خیلی معمول نیست.
– تعداد تخریب خیلی قابل ملاحظه نیست مگر در مناطق جرم خیز.

برعکس برخی تامین کنندگان گفته اند که هرگز با مشکل تخریب مواجه نشده اند :

– مشکل زیادی با تخریب نداشته ایم، البته دوربین های ما در نقاطی نصب شده اند که این اتفاق نیفتاده است.
– ما عمدتا مشتریانی خوش رفتار در محیط های خوش رفتار داریم.
– محل کار ما در دفاتر مشتریان نهایی و محیط های مشابه میباشد و مشکلات قابل ملاحظه ای حتی در محیط بیرون در زمینه تخریب نداشته ایم.

برخی از بدنه ها تخریب را سخت تر و احتمال آن را کمتر میکنند

برخی تامین کنندگان در مناطقی که احتمال تخریب وجود دارد از دوربین های گنبدی شکل (Dome) و یا برجک شکل (Turret) استفاده میکنند و از دوربین های Bullet و Box دوری میکنند :

– هرگز از قاب های جداگانه استفاده نکنید، زیرا به راحتی و با یک طناب از دیوار کنده میشوند، از دوربین های Dome یا Eyeball استفاده کنید و در ارتفاع حدود ۳ متری نصب کنید.
– من به شخصه در محیط بیرون از دوربین Box استفاده نمیکنم زیرا به راحتی جا به جا میشوند، معمولا از دوربین های دام مخصوص محیط بیرون استفاده میکنم که در برابر تخریب و حرکت مقاومت بیشتری از خود نشان میدهند.
– استفاده از دوربین های ضد ضربه در محیط های حساس را پیشنهاد میکنیم. ما همچنین از دوربین های Mini-Dome استفاده میکنیم که کوچکتر و کمتر آسیب پذیر هستند.
– تعدادی دوربین داشتیم که تخریب شدند و آنها را با دوربین های Dome جایگزین کردیم تا تخریب را سخت تر کنیم و تا اینجا این راه حل جواب داده است.
– بیشتر از دوربین Dome استفاده میکنیم(که زاویه آن ها به راحتی تغییر نکند)، ما معتقدیم این کار بیشتر مشکلات تخریب را برطرف میسازد.
– بیشتر تغییر زاویه و یا قطع شدن کابل دوربین پیش میاید که در این حالت پیشنهاد میکنیم از دوربین Dome استفاده شود.
– به تازگی دوربین های سیستمی را تعویض کردیم که اکثرا دوربین های Bullet بوده و همسایه مدام با یک چوب به دوربین ها ضربه میزد و زاویه آنها را تغییر میداد ولی اکنون حتی دوربین های Dome را لمس هم نکرده است.

استفاده از قاب های ضد ضربه

تامین کنندگان میگویند که از دوربین های ضد ضربه استفاده میکنند، حتی اگر تخریب زیاد معمول نباشد :

– پس از ۳۰ سال حضور در این صنعت، گاها انتظار تخریب را داریم، به همین دلیل از دوربین هایی با قاب های ضد ضربه استفاده میکنیم.
– تمام دوربین های بیرونی که میفروشیم ضد ضربه میباشند، فروش اصلی ما به پخش کنندگان میباشد و آنها به این نوع دوربین نیاز دارند، با نگاهی به گذشته درمیابیم که با این روش میزان تخریب کمتر میشود.
– در ۹۰% مواقع از دوربین های Dome IK10 استفاده میکنیم تا ایمن بمانیم.
– معمولا از دوربین های Dome با شیشه دودی و استاندارد IK10 استفاده میکنیم.
– تقریبا همیشه دوربین های ضد ضربه میفروشیم اما به ندرت پیش میاید که تخریب صورت گرفته باشد.
– استاندارد ما استفاده از مدل های ضد ضربه میباشد و آنها را در ارتفاعی نصب میکنیم که به راحتی نتوان آنها را تخریب کرد.
– در محیط هایی که احتمال تخریب دوربین وجود دارد و یا دوربین در ارتفاع پایین نصب شده و در دسترس عموم قرار دارد و ممکن است موجب ناراحتی مردم شود، از دوربین های ضد ضربه استفاده میکنیم.

تعداد کمی از تامین کنندگان یادآوری کرده اند که دید هر دوربینی ممکن است مسدود شود، چه ضد ضربه باشد چه نباشد :

– هر از گاهی یک دانش آموز ممکن است یک تکه آدامس روی دوربین بچسباند، یا شخصی در مراکز اصلاح و تربیت ممکن است یک پیراهن روی دوربین بیندازد.
– حتی در مناطق نامناسب شهر هم دوربین ها به ندرت تخریب میشوند، بلکه بیشتر توسط یک کیسه پوشیده شده و یا با یک کارت دید آنها مسدود میشود. درواقع تخریبی صورت نمیگیرد.
چند مورد پیش آمده که کارکنان دوربین های سالن قطعات را تغییر زاویه داده و یا دید آنها را مسدود کرده اند تا عمل سرقت را از دید دوربین مخفی کنند، اما به غیر از این مورد دیگری وجود نداشته.

مشترک شدن در خبرنامه ما

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی ها در خبر نامه ما عضو شوید

اشتراک شما ایجاد شد