image_pdfimage_print

نرم افزار VMS بیشتر از NVR ها مورد استفاده قرار داشته اند اما کاربرد آن ها رشد کمتری نسبت به قبل خواهد داشت.

استفاده از VMS یا NVR در پروژه دوربین مداربسته

 

دلیل استفاده از VMS ; خرید و سازگاری سخت افزار متنوع

استفاده از سخت افزار در کنار نرم افزار VMS چه در جواب های کاربران و چه در جواب های فروشندگان به دلایل رایج زیر صورت می گیرد .

– نرم افزار VMS تحت ویندوز انعطاف، توسعه پذیری و همکاری مشترک بین سخت افزارهای چند برند را بهتر می کند.
– نرم افزار VMS تحت ویندوز برای بیشتر کاربران در محیط ویندوز سرور به صورت یکپارچه مورد استفاده قرار دارد.
– نرم افزار VMS تحت ویندوز خیال کاربر را راحت می کند. بیشتر به خاطر معماری آزاد و باز و امکان نصب روی هر سروری که داشته باشند کار را آسان می کند.
– VMS نرم افزاری، چون کاربران معمولا از منابع سروری دیگری هم در کنارش بهره می برند و هزینه اضافی نیاز نیست.
– VMS نرم افزاری روی سرورهای استاندارد بازار مثل Dell یا HP. قابلیت کار چند منظوره، مشکلات کمتر با اجزای دیگر و فروش مستقیم تجهیزات سخت افزاری جداگانه از برندهای مختلف دست کاربر را باز می گذارد.

دلیل استفاده از VMS ; استفاده از ماشین مجازی

به خاطر انتخاب سخت افزارهای مختلف، فروشندگان به کاربران پیشنهاد می کنند از VMS هایی روی زیرساخت ماشین مجازی (Virtual Machine) استفاده کنند.

– با سیستم عامل ویندوز… معمولا روی یک ماشین مجازی (VM) برای کاربر نصب می شود(یا روی سرور جدید). ویندوز استفاده آسانتری داشته و تقریبا VMS را کامل پشتیبانی می کند.
– کاربران بسیاری سخت افزار سروری مختص خودشان را دارند یا نیروی کار IT ترجیح می دهند از این راه استفاده کنند. اگر از محیط VM استفاده کنند نرم افزار VMS تحت ویندوز برایشان مزایای بهتری دارد که مشابهش را نمی توان در NVR ها جستجو کرد.
– نرم افزار VMS ویندوزی بیشتر مورد استفاده کاربران است و به خوبی تمام سخت افزارها را در محیط های کاری بزرگ پشتیبانی می کند.

استفاده از ماشین مجازی ; به دلیل قابلیت تعمیر یا تعویض

علت دیگر استفاده از نرم افزار VMS به جای NVR ها مربوط به قابلیت تعمیر یا تعویض راحت تر تجهیزات سخت افزاری در صورت نیاز خواهد بود.

– سرورهای ویندوزی مورد استفاده اند. ما از پخش کننده های Dell هستیم و می توانیم به خوبی سرورها را در محل تعمیر کنیم و زمان از کار افتادگی سیستم (DownTime) را کاهش دهیم.
– سرورهای ویندوزی VMS برخلاف سیستم های embedded مثل NVRها نیازی به بازگشت به کارخانه برای تعمیرات ندارد.
– داشتن VMS نرم افزاری تحت ویندوز،انعطاف پذیری سیستم کاربران را در محیط های خصوصی بالاتر می برد. ضمن اینکه اگر سروری از کار بیفتد کاربر به راحتی می تواند روی سروری دیگر سرویس را بالا آورد و نیازی نیست تا خرید یا دریافت سخت افزار بعدی معطل بماند.

دلیل استفاده از VMS ; افزایش حافظه ذخیره سازی دوربین مداربسته

قابلیت ارتقاء حافظه دلیل دیگری برای استفاده از VMS نرم افزاری تحت ویندوز است.

– نرم افزار VMS ویندوز قابلیت گسترش و ارتقاء حافظه دارد.
– دلیل استفاده ما از نرم افزار VMS ویندوزی، مدیریت حافظه و قابلیت ذخیره سازی ترکیبی است (Raid 1 و Raid 5).
– نرم افزار VMS بر پایه ذخیره ساز NAS قابل استفاده است زیرا معمولا کنترل و انعطاف پذیری کاری بالایی دارد. بیشتر کاربران ما هم با IT آشنا بوده و آن را مقرون به صرفه و کارآمدتر می دانند.
– نرم افزار VMS ویندوزی با قابلیت تعویض راحت سخت افزار یا قابلیت اتصال ریموت به آن بسیار خوشایند ماست. به روز رسانی ساده تر نرم افزاری و قابلیت افزایش حافظه با اضافه کردن هارد دیسک های داخلی یا حتی هارد دیسک های اکسترنال به سرعت و سادگی صورت می گیرد.

دلیل استفاده از VMS ; دسترسی از راه دور ریموت

قابلیت دسترسی از راه دور یا ریموت باعث شده کاربران به سمت VMS های ویندوزی رو بیاورند.

– VMS ویندوزی به مدیریت و نظارت کاربران به صورت ریموت روی سیستم نظارت تصویری خیلی کمک می کند. ما از TeamViewer در نرم افزار سروری VMS استفاده می کنیم و سرور به تنهایی با هر نرم افزار دیگری می تواند تعامل داشته باشد. به محض آفلاین شدن، به خوبی کاربران و مدیران با یک ایمیل از مشکل مطلع می شوند.
– ارتباط ریموت از طریق TeamViewer برای عیب یابی یا نظارت بر سلامتی تجهیزات به خوبی برقرار می شود و کلا تمام شبکه در دست ناظر است.
– وقتی از آن در سایت سرور استفاده می شود به خوبی با سرویس ریموت سیستم کاربران می توان ارتباط برقرار کرد و مشکل را به خوبی برطرف کرد.
– نرم افزار VMS ویندوزی با قابلیت دسترسی ریموت خیلی راحت تنظیم و عیب یابی شده و امور بهینه سازی دوره ای را راحت تر کرده است.

استفاده ترکیبی از VMS با NVR

بخشی از نظرات به استفاده ترکیبی از نرم افزار VMS در کنار NVR بر می گردد که می خواهد کاربردهای پیشرفته تر VMS را در کنار قیمت پایین تر NVR ها در پروژه های کوچک تواما مورد استفاده قرار دهد.

– بیشتر از ۷۰ درصد کاربران تنها از نرم افزار VMS ویندوزی استفاده می کنند. علتش هم توسعه و قابلیت یکپارچه سازی و ویژگی های آنهاست.
– نرم افزار VMS ویندوزی بیشتر مورد استفاده است. اما ما جفت این راهکارها را هم کنار هم میفروشیم. برای سیستم های بزرگ تر بیشتر نرم افزار VMS تحت ویندوز قابل استفاده است.
– ترکیبی هم فروخته ایم. سیستم embedded برای کاهش هزینه ها و VMS ویندوزی هم به دلیل پشتیبانی آسان، ترکیبی استفاده شده اند.
– در سیستم های وسیع از ترکیب هردو استفاده کردیم. در پروژه های کوچکتر NVR به کار رفته است که نمونه اش فروشگاه ها و … هستند. سرورهای رایج بیشتر برای مراکز بزرگ تر و به دلیل کیفیت بالاتر کاری ترکیب شده اند.
– برای مشتریان با سیستم های ساده معمولا از NVR به دلیل مقرون به صرفه بودن استفاده کرده ایم. برای سیستم های نظارت تصویری بزرگ تر ترجیح داده اند از VMS نرم افزاری استفاده شود که منافع بیشتری دارد.
– از NVR برای سایت های کوچک با حداکثر ۱۶ دوربین مداربسته استفاده می شود که قیمت بهتری داشته و یادگیری کار با آن ها ساده تر است. برای پروژه های نصب دوربین مداربسته وسیع هم از چندین NVR در صورت نیاز در کنار VMS تحت ویندوز استفاده کرده ایم. به دلیل نیاز سخت افزارهای IT و قابلیت اطمینان بالاتر استفاده ترکیبی ترجیح داده شدند.
– برای پروژه های نصب سیستم نظارت تصویری که کمتر از ۱۶ دوربین مداربسته نیاز دارند ترجیحا از NVR استفاده می کنیم. اگر تعداد دوربین های مدار بسته مشتری از ۱۶ عدد فراتر رفت به سمت استفاده از نرم افزار VMS ویندوزی خواهیم رفت.
– بازار نصب دوربین های مداربسته منازل معمولا به استفاده از NVR علاقه دارد اما کاربران شرکتی و محیط های بزرگ که نیاز به دوربین مداربسته بیشتری در محیط دارند از طراحی سیستمی با مرکزیت VMS های ویندوزی بیشتر استقبال می کنند.

دلیل استفاده از NVR ; قیمت پایین تر

دلیل اصلی کاربران در استفاده از NVR به قیمت کمتر آن باز می گردد.

– در ۸۵ درصد پروژه ها از NVR استفاده می کنیم. بیشتر کاربران ما دنبال راهکار ارزان تر می گردند.
– Embedded NVR بیشتر به دلیل اقتصادی بودن و عدم نیاز به لایسنس سیستم عامل، بیشتر مورد استفاده است و نصب آسانی هم دارد.
– NVR به دلیل نصب آسان و مقرون به صرفه بودن مورد استفاده است.
– NVR استفاده می کنند چون مشکل نرم افزاری کمتری دارد.
– ما بیشتر NVR نصب می کنیم و نسبت به راهکارهای برپایه PC اولویت اول ماست و در سیستم های کوچک و متوسط بیشتر قیمت مهم است و به دلیل برخورداری از سیستم عاملی بر پایه لینوکس در NVR ها، پایداری سیستم ها بالاتر می رود و نیاز عملیاتی بالایی ندارند.
– NVR بیشتر استفاده می کنیم چون VMS گران بوده و بیشتر کاربران ما در بخش صنعتی دنبال راهکار ارزان می گردند و پول زیادی نمی خواهند خرج کنند.
– اکثر مشتریان سیستم نظارت تصویری که داریم برای منازل و کسب و کارهای کوچک نیازمند دوربین مداربسته هستند و اکثر سیستم های CCTV که نصب کرده ایم بر مبنای DVR ها یا NVR ها بوده اند. بیشتر هم روی داهوا، هایک ویژن و بخش کمتری روی سامسونگ/هانوها کار می کنیم.

NVR ها به راحتی با قیمتی زیر ۳ تا ۴ میلیون تومان می توانند کار راه انداز باشند و چون خودشان هارد دیسک و نرم افزار ضبط تصویر دارند معمولا انتخاب اول هستند و سخت است که به کاربران استفاده از نرم افزار VMS با قیمتی بالاتر پیشنهاد داده شود که بیشتر در مقاصد بزرگ تر مورد استفاده اند. حالا شما هزینه سرور یا سیستم های دیگری را هم که باید اضافه شوند در نظر داشته باشید!

پیروزی NVR دربرابر VMS در آینده

به دلیل قیمت پایین NVR ها و سرمایه گذاری های برندهایی مثل داهوا و هایک ویژن روی NVR ها، عملا زمین بازی از دست نرم افزار VMS در خواهد آمد.

– در قبل سیستم VMS ویندوزی مورد استفاده بود اما پس از ۳ سال NVR ها با کارکردهای متنوع و پشتیبانی آسانی بیشتر انتخاب می شوند.
– از طرفی ما می بینیم که ان وی آر ها هوشمندتر از قبل شدند و از دو پاور برخوردارند، دو پورت شبکه داشته و … پس اگر قیمت مهم باشد NVR گزینه جایگزین خوبی است.
– اخیرا بیشتر از NVR استفاده می کنیم که سوئیچ داخلی PoE هم دارد و بسیار راه حل خوبی است.
– در گذشته از نرم افزار VMS روی ویندوز استفاده می کردیم اما اخیرا به سمت راهکارهای NVR محور رفتیم که قیمت کمتر و زمان نصب پایین تری دارند.
– NVR ها انتخاب ما هستند. صنعت به این سمت می رود(حداقل در برند مورد استفاده ما). سرویس های آماده شده از قبل نصب و راه اندازی راحت تری داشته و به صرفه تر هستند.
– اواخر به خاطر قیمت پایین تر و رقابت قیمتی محصولات از NVR ها استفاده می کنیم. در بیش از ۹۰ درصد پروژه های نصب و راه اندازی دوربین مداربسته از نرم افزار VMS ویندوزی استفاده می کردیم. اما حالا تنها ۶۰ درصد پروژه ها را VMS ویندوزی و ۴۰ درصد هم NVR ها تشکیل می دهند.

از آنجایی که رکوردرهای داهوا و هایک ویژن مثل دوربین های مداربسته آن ها معروف نشده اند، قیمت مناسب و کارایی حداقلی کافی آنها می تواند روند کاهش استفاده از VMS ها و جایگزینی NVR ها را در آینده بیش از گذشته تثبیت نماید.

مشترک شدن در خبرنامه ما

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی ها در خبر نامه ما عضو شوید

اشتراک شما ایجاد شد