image_pdfimage_print

یکی از استارت آپ هایی که پس از تاسیس در سال ۲۰۱۲ دچار افول شده بود اقدام به تولید دوربین مداربسته ۱۰۰ مگاپیکسلی کرده است. استارت آپ Aqueti این بار با مشارکت شرکت NVIDIA اقدام به کاهش سایز دوربین مداربسته کرده و با افزایش رزولوشن توام با کاهش قیمت دوربین های مداربسته در حال پیشروی است.

نگاه اجمالی به دوربین مداربسته ۱۰۰ مگاپیکسلی Mantis

مانتیس(Mantis) نامی است که برای دوربین مداربسته ۱۰۰ مگاپیکسلی چند سنسوره این استارت آپ گذاشته شده است. علت این نام گذاری به تعداد سنسورهای تصویربرداری در سطرها و ستون هایی منظمی بر میگردد که ظاهر یک مانتیس (حشره ای همانند ملخ) را تدائی می کند. مانتیس ها دارای هزاران چشم در سرشان هستند که می توانند مجزا از یکدیگر حرکت کرده و قابلیت تشخیصی بسیار بالاتری نسبت به موجودات دیگر دارند به طوری که هر طیف نوری را می توانند کاملا به صورت کانال های مجزایی مشاهده کنند.

مشخصات دوربین های مداربسته Mantis

– دو مدل از این دوربین مداربسته تولید شده است که یک مدل دارای میدان دید افقی ۷۰ درجه (HFOV 70) و دیگری میدان دید افقی ۱۴۶ درجه (HFOV 146) است.
– رزولوشن تصویر خروجی ۱۰۰ مگاپیکسل با سرعت ضبط ۳۰ فریم در ثانیه (۳۰FPS).
– کدک تصویری H.264
– برخلاف نسخه قبلی Aqueti که از یک لنز واحد برای تمام سنسورها استفاده می کرد(چندین سنور پشت یک لنز)، دوربین مداربسته جدید از لنز ۴K مجزا اختصاصا برای هر سنسور استفاده می کند.
– دوربین های مداربسته جدید قادرند تصویر خروجی کاملی با حجم ۸۰۰ مگابیت بر ثانیه (۱۰۰ مگابایت) ب۰ صورت انتخابی ارائه دهند یا جریان تصویر بسیار کوچکتری با قابلیت ePTZ بر اساس استاندراد ONVIF و توانایی کنترل دوربین مداربسته PTZ ارائه دهد.

دوربین مداربسته ۱۰۰MP شرکت آکوئیتی به استاندارد مقاومت در برابر شرایط محیطی IP66 مجهز بوده و قابلیت کار در محیطی با دمایی در محدوده ۳۰ درجه سانتیگراد زیر صفر تا ۵۵ درجه سانتیگراد بالای صفر را خواهد داشت. ضمن اینکه برخورداری از قابلیت Day/Night در سنسورهای تصویربرداری این دوربین مداربسته، آن را برای کار در فضای آزاد مناسب کرده است.

نمونه تصویر دوربین ۱۰۰مگاپیکسل Aqueti Mantis

پردازنده مجتمع Nvidia

در نسخه دید ۷۰ درجه ای از ۱۰ پردازنده NVIDIA Jetson TX1 بر روی بورد این دوربین مداربسته استفاده شده و در نسخه ۱۴۶ درجه ای هم از ۹ پردازنده انویدیا TX1 استفاده شده است. پرازنده های انویدیا برای ترکیب تصاویر سنسورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته اند اما بیشتر به دلیل استفاده از قابلیت هایی مثل تحلیلگر ویدئویی داخلی دوربین مداربسته مورد توجه شرکت سازنده بوده اند.

نرم افزار پیشرفته – پلتفرم هوشمند

هدف شرکت Aqueti از تولید این دوربین مداربسته ۱۰۰ مگاپیکسلی استفاده از پلتفرمی هوشمند برای دوربین های مداربسته با رزولوشن بسیار بالاست. این دوربین مداربسته از سیستم عاملی بر پایه لینوکس استفاده می کند. به زودی نرم افزار API پیشرفته اختصاصی هم تا نیمه دوم سال ۲۰۱۷ وارد بازار سیستم های نظارت تصویری می شود. سازندگان دوربین مداربسته مانتیس پیش بینی می کنند که برنامه سازان اقدام به نوشتن برنامه ای برای این دست دوربین های مداربسته کنند که بتواند چهره اشخاص، پلاک خودرو و دیگر اجسام را شناسایی نماید. تحلیلگر ویدئویی استفاده شده تمام میدان دید دوربین مداربسته را پوشش می دهد اما خروجی داده ها تنها بخشی از جریان تصویری خواهد بود که اهداف را در نقطه تعیین شده دوربین مداربسته مشاهده نماید. این عملکرد باعث می شود کاربران در خروجی تنها یک تصویر با رزولوشن بالا مشاهده کنند بدون اینکه نیاز باشد تمام تصویر سنسورها را (تمام ۱۰۰ مگاپیکسل) یکجا با حجم بالا ضبط کنند.

سازگاری دوربین مداربسته با VMS

هنوز به طور کامل سازگاری ادعا شده شرکت آکوئیتی با ONVIF تایید نشده است. در حالی که شرکت سازنده ادعا می کند ONVIF مشکل سازگاری را برطرف می نماید.

مشتریان هدف

این دوربین مداربسته بیشتر برای مقاصدی مثل محیط های نامحدود، استادیوم ها، محیط های وسیع شهری و فرودگاه ها و … به کار می آید.

قیمت دوربین مداربسته ۱۰۰ مگاپیکسلی

به گفته ی شرکت Aqueti قرار است این دوربین مداربسته با قیمتی در حدود ۸۰ میلیون تومان (۲۰ هزار دلار) در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ به بازار عرضه شود. قیمت بسیار بالایی است اما نسبت به مدل پیشین قیمتی به مراتب مناسب تر به نظر می آید.

مقایسه با Dallmeier Panomera

نزدیک ترین رقیب آکوئیتی دوربین مداربسته Panomera از Dallmeier خواهد بود که تفاوت اصلیش به عدم پردازش داخلی آن بر می گردد و قدرت عملیاتی مانتیس را ندارد. دوربین مداربسته مانتیس به مراتب ارزان تر از پانومراست . مانتیس با ۸۰ میلیون تومان قیمت در مقابل پانومرای Dallmeier با ۱۶۰ میلیون تومانی عملا فاصله را ملموس تر نشان می دهد. برخلاف Dallneier، آکوئیتی VMS اختصاصی عرضه نکرده است ولی می تواند با VMS های موجود سازگاری پیدا کند.

مقایسه با دوربین های مداربسته رزولوشن بالای چند سنسوره

وقتی دوربین مداربسته ۲۰ مگاپیکسلی و حتی دوربین مداربسته ۴۸ مگاپیکسلی با قیمت هایی کمتر از ۲۰ میلیون تومان در بازار جهانی دوربین مداربسته وجود دارند عملا خرید دوربین مداربسته ۱۰۰ مگاپیکسلی غیر معمول است. شاید قابلیت تحلیلگر ویدئویی هوشمند و قوی دوربین مداربسته مانتیس تنها برگ برنده موجود به حساب آید.

مشترک شدن در خبرنامه ما

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی ها در خبر نامه ما عضو شوید

اشتراک شما ایجاد شد