image_pdfimage_print

شرکت اکسیز (Axis) در راه توسعه خط تولید محصولات جدیدش اقدام به تولید حسگر راداری تحت شبکه برای کاهش اعلام هشدارهای خطا کرده است.

نگاه اجمالی به حسگر راداری Axis D2050-VE

این محصول برای نصب در فضای آزاد طراحی شده است و از فرکانس راداری پیوسته ۲۴ گیگاهرتزی برای تشخیص اجسام ورودی به یک محیط استفاده می کند. این حسگر راداری می تواند به طور همزمان چندین هدف را شناسایی نماید اما نمی تواند اجسامی با ابعاد کوچک را تشخیص دهد. یعنی امکان دارد نتواند حیوانات کوچک را تشخیص دهد؛ اما انسان یا اجسام بزرگ و حیوانات بزرگ مثل خرس را به درستی تشخیص خواهد داد.

محدودیت های حسگر راداری اکسیز

– پوشش محیطی به وسعت ۵۰ متر
– دید افقی تحت پوشش ۱۲۰ تا ۱۵۰ درجه ای (زمان عرضه محصول در بازارها دقیق تر مشخص خواهد شد.)
– توصیه شده در ارتفاع ۴ متری از سطح زمین نصب شود.

این محصول اکسیز با استفاده از PoE و بهره گیری از چیپ ARTPEC-6 اکسیز می تواند در کاربردهای Vapix یا ACAP مورد استفاده قرار گیرد. اکسیز عنوان کرده که دیگر بخش های راداری را با همکاری شرکتی دیگر تولید کرده است، اما طراحی آن در کارخانه اکسیز صورت گرفته است.

قیمت و زمان عرضه حسگر راداری اکسیز

قیمتی در حدود ۴ میلیون تومان برای این محصول در نظر گرفته شده است که در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۷ به بازار عرضه می شود. ضمن اینکه به گفته اکسیز (Axis) امکان توسعه و تست پیش از خرید برای محیط های ویژه مهیا خواهد شد.

نمونه محیط های نیازمند این رادار شبکه ای

اکسیز محیط فنس کشیده شده و محصور در اطراف خانه ها را از محیط هایی می داند که می توانند از این محصول استفاده کنند. برای مثال بنگاه های خودرو، ساختمان های درحال ساخت و زیرساخت ها، سدها و بناهای حیاتی یا فضاهای داخلی بزرگ مثل انبارها از نظر اکسیز می توانند از این محصول به مراتب بهتر استفاده کنند. تشخیص شخص یا اشیاء متحرک در یک محیط با این رادار و ترکیب اعلام هشدار با دیگر شناساگرها می تواند از طریق VMS و دوربین های مداربسته اعلام هشدار را دقیق تر و همراه با تصاویر ویدئویی بهبود بخشد.

براساس ادعای اکسیز با استفاده از رادار تشخیصی به جای دوربین مداربسته ، خطاها و هشدارهای ناقص به شدت کاهش می یابند و سیستم های نظارت تصویری هم بهتر از قبل عمل می کنند.

ردیابی خودکار اهداف توسط دوربین مداربسته PTZ

به گفته شرکت اکسیز رادار تشخیصی D2050 می تواند درکنار دوربین مداربسته PTZ به شکلی عمل نماید که محل اجسام متحرک با مخابره به دوربین مداربسته گردان بصورت خودکار زیر نظر گرفته شوند و با تغییر محل اجسام ردیابی خودکار سریع تر و روان تر عمل نماید.

عدم پشتیبانی مستقیم از دوربین مداربسته

D2050 نمی تواند مستقیما با دوربین مداربسته در ارتباط باشد و باید بر روی VMS تنظیم شود و هشدارهای مرتبط را به صورت خودکار با پوشش تصویری دوربین مداربسته از محیط اعلام خطر شده همراه سازد.

محصولات جدید اکسیز با نام سری D

اکسیز این حسگر راداری را در سری جدیدی با نام سری D برای شناساگرها دسته بندی کرده است. البته هنوز خبری از اعلام نقشه برای حسگرهای دیگری از این دست منتشر نشده است. این نشان می دهد که احتمالا اکسیز درک کرده باشد که باید به توسعه محصولات دیگری غیر از دوربین مداربسته بپردازد.

مقایسه با دیگر حسگرهای تشخیصی فضای آزاد

محصولاتی از برندهای Optex و Redwall با محدوده قیمتی ۲ تا ۳ میلیون تومان در بازار در دسترسند اما از نظر قدرت و برد تشخیص و دقت محدودترند. محصولاتی هم هستند که قابلیت تشخیص محیطی چندگانه را با قیمتی در حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان میسر کنند.

محصول مشابهی با فرکانس کاری ۲۴ گیگاهرتز مثل SpotterRF CK10 هم بردی ۳ برابر حسگر راداری اکسیز دارد(۱۵۰ متر) اما محدوده افقی کوچکتری(۹۰ درجه) را تحت پوشش می گیرد.

مقایسه کارکرد حسگر راداری با تحلیلگرهای ویدئویی

این حسگر راداری نصب ساده تری از یک تحلیلگر ویدئویی دارد و تنظیمات کمتری نیاز دارد. اما قابلیت هایی مثل تشخیص دقیق محیط ورود غیر منتظره با تحلیلگر ویدئویی تقریبا نشدنی است و قابلیت هایی مثل تشخیص مسیر اعلام هشدار نیز تنها در ترکیبی از تکنولوژی ACAP در کنار تحلیلگر ویدئویی میسر می شود. ضمن اینکه تحلیلگر ویدئویی نیاز به اپراتور خواهد داشت و باید محدوده اجسام با کادرهای رنگی مشخص شود در حالی که حسگر راداری اکسیز D2050 بدون نیاز به این ملاحظات کار خواهد کرد. در شرایط محیطی و آب و هوای مختلف تصویر ویدئویی با مشکلاتی رو به رو می شود که تشخیص را مشکل می کند و نیاز به اپراتور برای تشخیص خطاها بیشتر احساس می شود.

مشترک شدن در خبرنامه ما

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی ها در خبر نامه ما عضو شوید

اشتراک شما ایجاد شد