image_pdfimage_print

با توجه به آماری که شرکت های سازنده تجهیزات مداربسته و سیستم های نظارت تصویری به دست آورده اند، تنها ۱ درصد از مشکلات سیستم های نظارت تصویری و دوربین های مداربسته به سخت افزارها یا ایرادات دستگاه ها بر می گردد. در اصل ۷۲ درصد از تماس هایی که با مراکز خدمات و تعمیر دوربین مداربسته و سیستم های نظارت تصویری برقرار می شود به دلیل مشکلات انتقال تصویر دوربین مداربسته ، به دلیل کابل کشی یا سوکت زنی اشتباه و اشتباهات حین نصب دوربین مداربسته هستند. به علاوه ۲۷ درصد از تماس ها با مراکز تعمیر و سرویس دهی سیستم های مداربسته مربوط به برق و ارتباطات الکتریکی است که شامل ولتاژ رسانی نامناسب یا بیش از حد و مشکلات الکتریکی ساده و اساسی است.

نصاب های دوربین مداربسته و فروشندگان تجهیزات نظارت تصویری و امنیتی باید از محدودیت های دوربین های مداربسته آگاهی کامل داشته باشند تا بتوانند هر سیستمی را با توجه به نوع کاربرد و محل استفاده پیشنهاد داده و پیش بینی های لازم را داشته باشند. مهمتر از همه این است که بتوانند مشتری را درک ، نیازها و انتظارت مشتریان و کاربران را مدیریت و برطرف نماید.

استفاده از محصولی با کیفیت بالا، انتخابی مناسب و صحیح برای هر کاربرد نکته ای کلیدی برای انجام پروژه نصب و راه اندازی سیستم های نظارت تصویری است. زیرا پس از این پروسه بازهم با مشکلات و موانع بسیاری رو به رو خواهید بود که اگر پایه اصلی کار مشکل داشته باشد این شرایط می تواند پروژه را به شکست نزدیک کند. هر پروژه ای برای خودش یک چالش و داستان مجزا دارد که باید از طریق روشی مناسب انجام شود. بنابراین مسائل بسیاری برای نصاب دوربین مداربسته در حین کار رخ می دهد که در اینجا ۶ مشکل رایج در نصب و راه اندازی سیستم نظارت تصویری را عنوان و راه حل های مناسبی برای آن ها بیان می کنیم.

– نوارهای سفید و رنگی روان روی تصویر دوربین مداربسته

کابل های تصویر از نزدیکی آداپتور یا ترانس های ولتاژ بالا رد شده است که باعث القای نویز به صورت خطوط روان روی تصویر یا حاله های تصویر دوربین مداربسته می شود.
حل مشکل : بهتر است قبل از نصب دوربین مداربسته آن را به صورت مجزا تست کنید تا قبل از نصب، مشکلات سخت افزاری دوربین های مداربسته را تشخیص دهید یا اگر مشکلی زودتر قابل تشخیص بود حین کار آزار دهنده نباشد. راهکار پیشگیرانه دورکردن کابل های انتقال تصویر از منابعی مثل منبع تامین انرژی ولتاژبالا و شارژرها است. مدارهای الکتریکی ارت (یا اتصالات بدنه) هم می توانند باعث ایجاد اختلال در تصویر دوربین مداربسته شوند. استفاده از کابل های با کیفیت هم می تواند خیلی شرایط را بهتر کند.

– تابش شدید نور IR دید در شب و داشتن تصویری تمام سفید

سطوح براق و صفحات بزرگ با رنگ روشن باعث بازتاب نور یا شدت نور IR در برگشت از سطوح می شوند. به علاوه اجسامی که خیلی به دوربین مداربسته نزدیک باشند به دلیل شدت بالای نور بازتابی، تصویری تمام سفید داشته و به دلیل سایه روشنی که دارند قابل تشخیص نیستند. دوربین های مداربسته ای که با زاویه مناسب یا در محل مناسب نصب نشده اند با بازتاب نامناسب نور ال ای دی های IR از سطوح نزدیک تصاویر تار و نامناسبی خواهند داشت.
حل مشکل : برای پیشگیری از این مشکل دوربین مداربسته، باید دوربین در جایی نصب شود که اجسام به وضوح و به دور از نور شدید IR قابل تشخیص بوده و باید مطمئن شویم که کاربر قرار نیست شیئی را در فاصله ۱ متری(یا نزدیک تر) دوربین مداربسته قرار دهد. هم در نور روز و هم در شرایط نور کم قبل از کابل کشی دوربین مداربسته، بررسی کنید که تصویر آن چطور است. آخرین گزینه هم استفاده از نور هوشمند IR خواهد بود که به صورت دینامیکی شدت نور پروژکتور IR را متناسب با فاصله اجسام تنظیم می کند. اینکار باعث می شود در شب هم تصاویر واضح داشته باشیم و نور شدیدی روی اجسام نداشته باشیم.

– دوربین مداربسته IR در تاریکی تصویری ندارد

فرض کنید دوربین مداربسته دید در شب مثل یک چراغ قوه عمل می کند که باید به سطحی برای بازتاب نور به چشم بتابد تا بتوانیم جسمی را در تاریکی ببینیم. بنابراین اگر شما چراغ قوه را به آسمان بگیرید یا جایی که از برد چراغ قوه خارج است، شما قطعا چیزی نمی بینید و هنوز همه جا تاریک است. این وضعیت برای دوربین های مداربسته امنیتی هم صادق است. یعنی وقتی دوربین مداربسته را طوری نصب می کنیم که سطحی (اجسام) در برد نور IR آن قرار ندارد پس بازتاب نوری هم از سطح اجسام وجود ندارد و دوربین هم قادر به مشاهده جسمی نیست و ما تصویری تمام مشکی می بینیم.
حل مشکل : برای اطمینان از کارکرد صحیح دوربین مداربسته دید در شب در صحنه های تاریک باید ابتدا مطمئن شویم برد ال ای دی های IR با ابعاد محل مورد نظر ما همخوانی داشته باشد. در موقع نصب دوربین مداربسته باید در نقطه ای با زاویه مناسب نسبت به اطراف قرار بگیرد(نسبت به دیوار یا زمین) و سپس با شرایط نور کم قبل از نصب در همان محل آزمایش شود تا نقطه مناسب تعیین شود.

– نور شدید در تصویر روز

در نصب دوربین مداربسته برای محیط هایی مثل بانک ها و هتل ها معمولا در مقابل درب ورود یا پنجره ها از تابش نور خورشید برخورداریم. اما تابش نور خورشید می تواند بلای جان دوربین های مداربسته امنیتی هم باشد.
حل مشکل : در این موارد باید حتما از دوربین های مداربسته با قابلیت WDR یا پوشش طیف متغیر گسترده نور استفاده شود. این دوربین های مداربسته برای داشتن تصاویری واضح در این شرایط نوری با نورهای مختلف در صحنه ساخته شده اند. دوربین های مداربسته ای هم هستند که به قابلیت مجازی “digital WDR” مجهزند اما اصلا نمی توانند در مقابل WDR واقعی (True WDR) حرفی برای گفتن داشته باشند و اصلا جای دوربین های WDR واقعی را نمی گیرند.

– انرژی الکتریکی ناکافی و قطعی دوربین مداربسته

یکی از رایج ترین مشکلات دوربین های مداربسته به قطعی یا ازکار افتادن سیستم نظارت تصویری به دلیل مشکلات منبع انرژی الکتریکی بر می گردد. دوربین های مداربسته با توان های الکتریکی مختلفی در دسترسند که براساس ولتاژ مورد نیازشان رده بندی می شوند. در برخی موارد برگه مشخصات دوربین مداربسته به قابلیت هایی مثل نور IR هم در مصرف انرژی به صورت مجزا اشاره داشته و نشان داده که دوربین مداربسته بدون هیچ کدام از این تجهیزات چقدر انرژی نیاز دارد. برای مثال سیستم نظارت تصویری با ۸ کانال دوربین مداربسته می تواند تمام روز به کار خود ادامه دهد اما در شب بعضی دوربین های مداربسته به یکباره ارتباطشان قطع می شود. در این موارد متوجه می شوید که منبع تغذیه توانایی تامین ولتاژ مناسب برای این تعداد دوربین مداربسته را هنگام استفاده از نور IR (به دلیل نیاز به انرژی بیشتر) ندارد.
حل مشکل : برای پرهیز از مشکلاتی از این دست باید ترجیحا از آداپتور یا منابع تامین انرژی با قابلیت پشتیبانی از دو برابر ولتاژ مورد نیاز تمام دوربین های مداربسته نصب شده، استفاده کنید. مسافت هم می تواند عامل بسیار مهمی در نصب دوربین مداربسته باشد. برای مثال دوربین مداربسته AHD/TVI/CVI حداکثر از ۵۰۰ مترکابل پشتیبانی می کند و این مشکل انتقال انرژی را بیشتر هم می کند. ولتاژ آداپتورهای دوربین مداربسته به دلیل استفاده از کابل های کیفیت پایین یا مسافت زیاد کابل ها افت خواهد کرد. برای رفع این مشکل و پیشگیری از آن باید از آداپتور یا منبع تغذیه با توان بالاتر در مسافت های زیاد استفاده کنیم. البته بیشتر توصیه می شود برای فواصل بیشتر از ۲۵۰ متر از ولتاژ AC به جای آداپتورهای DC استفاده شود.

– پوشش ناکافی دوربین مداربسته

دوربین مداربسته هم مثل هر دستگاه دیگری دارای شرایط و محدودیت هایی است که باید در استفاده از آن شرایط را در نظر داشت.
حل مشکل : برای اطمینان از پوشش کافی دوربین مداربسته روی محیط نظارت، باید طرح نصب دوربین مداربسته را به صورت ساده و سریع و شماتیک رسم کنید تا محل درست دوربین های مداربسته را پیش از عمل تجسم و تخمین بزنید. با وجود دوربین های مداربسته با فاصله کانونی و زاویه دیدهای متنوع (FOV) مجبور خواهید بود برای محیط هایی که نیاز به دید نزدیک دارند از لنز برد بالا و برای محیط هایی با دید میدان دید وسیع از لنزهای کوتاه استفاده کنید.
در بسیاری موارد توصیه می شود دوربین مداربسته با قابلیت ثبت پلاک یا دوربین مداربسته پلاک خوان را در فاصله ای دورتر از ۱٫۵ متر از خودروها قرار ندهید. اهداف مهمتر مثل کارتخوان ها، ورودی خروجی ها و محیط های نزدیک دیگر نیاز به نصب دوربینی مجزا تنها برای نظارت اختصاصی خواهند داشت.

مشترک شدن در خبرنامه ما

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی ها در خبر نامه ما عضو شوید

اشتراک شما ایجاد شد