image_pdfimage_print

دوربین های مداربسته دید در شب (IR) در سیستم های نظارت تصویری بسیار محبوب هستند. دوربین های مداربسته دید در شب در هر دو دسته دوربین های مداربسته ارزان قیمت و قدیمی تر و دوربین های مداربسته جدیدتر و گران قیمت دیده می شوند. اما دوربین مداربسته دید در شب IR معمولا از ال ای دی های دید در شبی با نور ۸۵۰nm استفاده می کنند و این باعث می شود محل نصب دوربین مداربسته به راحتی در شب جلب توجه نماید.

در این مقاله قرار است به بررسی تخصصی دوربین مداربسته مینی دام جدید ویووتک با نام تجاری FD8166 بپردازیم که از ال ای دی های دید در شب با نور نامرئی ۹۴۰ نانومتری استفاده می کند و به خاطر ابعاد کوچکش در دسته دوربین های مداربسته دید در شب مخفی قرار می گیرد.
در این بررسی تخصصی دوربین مداربسته ، دوربین های مداربسته کوچک هم رده ی ویووتک را از برند هایک ویژن و اکسیز کنار هم قرار می دهیم .

بررسی کلی

دوربین مداربسته Vivotek FD8166 از ال ای دی های دید در شب با نور نامرئی ۹۴۰nm استفاده می کنند که به تنهایی مزیت بزرگی به حساب می آیند و ترکیب این قابلیت با ابعاد کوچک، این دوربین مداربسته را تبدیل به دوربین مداربسته ای مخفی تبدیل می کند. این دوربین مداربسته نسبت به دوربین های مداربسته دام IR دیگری که در محیط هایی با نور کم قرار می گیرند کمتر جلب توجه می کند و سخت تر در محیط به چشم می آیند.

کاربرانی که نسبت به زیبایی بصری محیط حساس هستند اغلب به دنبال یافتن دوربین های مداربسته ای با ابعاد کوچک و بیرون زدگی کمتر هستند. حالا اگر گزینه ارزانی هم در دسترس باشد قطعا دوربین مداربسته ارزان قیمت در اولویت خواهد بود.
البته این قابلیت ها باعث شده سیستم نور دید در شب (IR) این دوربین مداربسته و نوع قرارگیری ال ای دی ها برد کمتری داشته باشند.

Vivotek-FD8166A-N

قیمت دوربین های مداربسته مورد بررسی

دوربین مداربسته ویووتک FD8166A-N با قیمتی حدود ۲۰۰ دلار در آمریکا (۸۰۰ هزارتومان) به صورت آنلاین به فروش می رسد. این قیمت دوربین مداربسته با دوربین مداربسته مینی دام ۱۰۸۰P هم رده مثل Hikvision DS-2CD2522FWD-I در یک رده قرار دارد و بسیار ارزان تر از بسیاری دیگر مثل Axis M3045-V (حدودا ۱ میلیون تومان) است.

این نکته قابل ذکر است که Vivotek FD8166 یکی از معدود دوربین های مداربسته مینی دام است که از ال ای دی های دید در شب IR 940 نانومتری برخوردار است و نسبت به ال ای دی های دید در شب ۸۵۰nm کاملا نوری نامرئی دارد. دوربین مداربسته Xiaomi Yi Home 2 هم از IR با طول موج ۹۴۰ نانومتر استفاده کرده است ولی به طور کلی این ال ای دی ها اغلب در دوربین های مداربسته پیشرفته و جدید و گران قیمت به کار می روند یا تنها در پروژکتورهای IR مجزا قابل مشاهده هستند.

DS-2CD2522FWD-I

M3045-V

مقایسه ابعاد دوربین های مداربسته مینی دام مورد بررسی

سه دوربین مداربسته ای که قرار است با یکدیگر مقایسه کنیم تقریبا ابعادی یکسان و جمع و جور دارند و جزو دسته دوربین های مداربسته مینی دام دسته بندی می شوند.

Vivotek-FD8166A-N

ساختار دوربین مداربسته ویووتک به گونه ای متفاوت از بسیاری دوربین های مداربسته مینی دام یا کامپکت است و چرخش پایه های(Gimbal) لنز دوربین مدار سته خیلی محدودتر شده است و برای چرخش لنز باید از پیچ گوشتی استفاده شود که خیلی رایج نیست. ضمن اینکه ال ای دی های دید در شب (IR) به جای قرار گیری در اطراف لنز دوربین مداربسته در بدنه آن جای گرفته اند(زیر قاب) که در ادامه بیشتر توضیح می دهیم.

محل قرارگیری ال ای دی IR دوربین مداربسته ویووتک

دوربین مداربسته FD8166 ال ای دی ها را به جای اطراف لنز (روش معمول اکثر دوربین های مداربسته دام) در داخل بدنه دوربین مداربسته جای داده است. یعنی ال ای دی ها هم راستا با لنز دوربین مداربسته قرار ندارند.
در بررسی هایی که انجام دادیم نوع قرار گیری ال ای دی های دید در شب باعث شده میدان دید عریضی تحت پوشش قرار گیرد و حتی اجسامی که در مرکز دید دوربین مداربسته نیستند هم قابل مشاهده باشند.

Vivotek-FD8166A-N

ال ای دی های IR با نور نامرئی

نور ال ای دی های به کار رفته با طول موج ۹۴۰ نانومتر در دوربین مداربسته ویووتک برای چشم انسان قابل مشاهده نیستند و دوربین های مداربسته دیجیتال هم اغلب این نور را نمی توانند به صورت مرئی در تصاویر نشان دهند(مثلا در تصویر زیر دوربین موبایل iPhone هم نمی تواند نور با طول موج ۹۴۰ نانومتر را ببیند)

Vivotek-FD8166A-N

نور ال ای دی های نشانگر وضعیت دوربین مداربسته

باید بدانید با اینکه نور LED های IR با چشم انسان قابل تشخیص نیستند اما ال ای دی های تعیین وضعیت روی دوربین مداربسته حاله نور کمی ایجاد می کنند که جای دوربین مداربسته را به راحتی افشا می کند. این LED ها می توانند توسط رابط کاربری تحت وب خاموش شوند اما بسیاری از نصاب های دوربین مداربسته به این مشکل در هنگام نصب توجه نمی کنند. چون زمانی که درحال نصب هستند به دلیل نور اطراف، نور ضعیف ال ای دی ها قابل مشاهده نیست و معمولا نادیده گرفته می شوند.

Vivotek-FD8166A-N

چرخش یک بعدی پایه لنز دوربین مداربسته ویووتک

Vivotek FD8166 محدودیت بزرگی دارد؛ تنها می توانید لنز دوربین مداربسته را در یک جهت بچرخانید. یعنی عملا تنها حرکت عمودی بالا/پایین خواهد داشت. راهی برای چرخش لنز در جهت های مایل وجود نخواهد داشت و این موضوع کار را برای نصب دوربین مداربسته در سقف سخت کرده است.
ضمن اینکه چرخش عمودی تنها با پیچ گوشتی قابل انجام است.
دوربین مداربسته می تواند در فرم افقی ۷۰ تا ۸۰ درجه دامنه چرخش داشته باشد. آن هم در محل نصب دوربین مداربسته این امکان تعبیه شده است.

کارایی دوربین مداربسته مخفی مینی دام ویووتک در نور کم

سعی کردیم دوربین مداربسته ویووتک را داخل اتاقی با ابعاد ۹ متر در ۶ متر آزمایش کنیم. با وجود دو ال ای دی کوچک دید در شب با برد ۶ متر روی دوربین مدار بسته ویووتک، بازهم نظارت مناسبی نداشت. این در حالیست که ال ای دی ها به اندازه کافی قوی بودند تا اجسام به راحتی در داخل اتاق مشاهده شوند.
نوع تابش و شدت آن همانند دوربین مداربسته دام IR هایک ویژن بود.

با وجود چگالی پیکسلی ۵۵ PPF در محدوده ای با عرض ۴٫۵ متر، باز هم جزئیات خوب به چشم نمی آمدند و جدول تشخیص بینایی هم قابل مشاهده نبود و هیچ جزئیاتی ارائه نمی کرد. دوربین های مداربسته دیگر هم که تست کردیم همین وضعیت را داشتند و دوربین مداربسته Hikvision 2522 هم تنها خط اول چارت را نشان می داد و جزئیاتی از چهره افراد قابل تشخیص نبودند. دوربین مداربسته غیر IR اکسیز (Axis M3045-V) هم جزئیاتی از چهره یا جدول تشخیص بینایی نشان نمیداد.

کارایی دوربین های مداربسته بررسی شده در نور کامل

در نور کامل، دوربین های مداربسته کیفیت یکسانی داشته و نوشته های چارت تشخیص بینایی تا ۳ یا ۴ خط قابل خواندن بودند و جزئیات چهره ها هم تا حدودی قابل تشخیص هستند.

Vivotek-FD8166A-N

نسخه نرم افزاری دوربین های مداربسته مورد بررسی

– Vivotek FD8166A-N : 0100i
– Axis M3045-V : 6.15.6
– Hikvision DS-2CD2522 : 5.4.1

مشترک شدن در خبرنامه ما

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی ها در خبر نامه ما عضو شوید

اشتراک شما ایجاد شد