image_pdfimage_print

قابلیت PoE یا انتقال انرژی الکتریکی از طریق شبکه یکی از کاربردی ترین قابلیت های امروزی دوربین های مداربسته است. در ادامه این مقاله قرار است ۵ سوال کلیدی و مفید در این زمینه مطرح و پاسخ دهیم

– آیا می شود میزان توان PoE (وات مصرفی) را با استفاده از یک midspan و سویچ دوبرابر کرد؟
– آیا هر پورت به تنهایی می تواند حداکثر توان PoE سوئیچ را داشته باشند؟
– آیا امکان دارد کابلی به پورتی متصل باشد و در انتهای دیگر به دوربین مداربسته متصل نباشد و باعث برق گرفتگی شود و خطری ایجاد نماید؟
– از طریق PoE حداکثر در طول کابل تا چه مسافتی امکان انتقال انرژی ممکن است؟
– آیا امکان دارد دوربین مداربسته ای که به آداپتور وصل است با وصل همزمان کابل شبکه با قابلیت PoE آسیب ببیند؟

آیا می شود میزان توان PoE (وات مصرفی) را با استفاده از یک midspan و سویچ دوبرابر کرد؟

خیر . زمانی که دستگاهی از PoE استفاده می کند، دستگاه با شناسایی منبع انرژی و بازشدن مسیر انتقال الکتریکی در پی درخواست از منبع PoE، سوئیچ یا midspan به طور مجزا امکان بهره گیری هم زمان را ندارند. زیرا سوئیچ و midspan هر دو از منبع انرژی یکسانی برق می گیرند و خودشان قابلیت تامین PoE مجزا ندارند. در این حالت تنها دستگاه های PoE می توانند از نزدیکترین عامل منبع تغذیه PoE استفاده کنند.

آیا هر پورت به تنهایی می تواند حداکثر وات PoE را داشته باشند؟

این موضوع همه جا صادق نیست و تضمینی برای آن وجود ندارد. زمانی که در مشخصات یک پورت حداکثر توان الکتریکی قابل تامین برای ۸۰۲٫۳af برابر ۱۵٫۴ یا ۸۰۲٫۳at برابر ۶۰ وات در نظر گرفته شده است، امکان تولید این میزان خروجی بستگی به توان کلی PoE و تعداد دستگاه های موجود روی کل پورت ها دارد. در این موارد بسته به میزان خروجی الکتریکی که دستگاه ها می کشند، ممکن است با افت ولتاژ یا کاهش عملکرد دستگاه ها رو به رو شوید.

برای مثال در سوئیچ PoE رایج TPLink TL-SG1008P مشخصات دستگاه را می بینید:
PoE switch

حداکثر توان PoE این دستگاه ۵۳ وات است. حداکثر توانی که بر روی هر یک از این ۴ پورت قابل تامین است به طور تئوری معادل ۱۳٫۲۵ وات خواهد بود (۵۳W/4Ports = 13.25). اما این میزان در مشخصات سوئیچ برای هر پورت ۱۵٫۴ وات در استاندارد ۸۰۲٫۳af عنوان شده است. یعنی ۱۵٫۴W*4=61.6W که اصلا درست نیست.

تفاوت بین حداکثر انرژی الکتریکی قابل تامین یک پورت در مشخصات و آنچه عنوان کردیم در کل برابر ۸٫۶ وات خواهد بود. این یعنی اگر ۴ دوربین مداربسته هر کدام به ۱۵ وات انرژی نیاز داشته باشند با اتصال به سوئیچی که گفتیم با مشکل تامین انرژی رو به رو می شوند. در این حالت هر چند لحظه یکبار تصویر دوربین مداربسته به صورت رندوم قطع می شوند یا دوربین مدام راه اندازی می شود و نتیجه مناسب نخواهد بود.

آیا امکان دارد کابلی به پورتی متصل باشد و در انتهای دیگر به دوربین مداربسته متصل نباشد و باعث برق گرفتگی شود و خطری ایجاد نماید؟

خیر. به دلیل پروسه تامین انرژی بر اساس درخواست دستگاه اتصال شونده، تامین کننده PoE بدون اینکه به دستگاهی متصل شود انرژی الکتریکی را در انتهای کابل القاء نمی کند. یعنی کابلی که به سوئیچ PoE متصل است بدون وصل به دستگاه های دیگر برقی ندارد و امکان برق گرفتگی یا خطراتی از این دست را در اتصال به بدن یا سیم های دیگر نخواهد داشت.

حداکثر در طول کابل تا چه مسافتی امکان انتقال انرژی از طریق PoE وجود دارد؟

بر اساس استاندارد IEE802.3 شبکه، حداکثر برد PoE تا ۱۰۰ متر خواهد بود. بر اساس طراحی شبکه توان الکتریکی می تواند در مسافت های بیشتری هم در طول شبکه انتقال یابد و تقویت شود. در عمل این مسافت خیلی بیشتر است و PoE تا ۳۰۰ متر هم با حداکثر توان قابل استفاده است ولی انتقال داده ها در این مسافت ممکن نخواهد بود. البته شرکت هایی هم مثل یونی ویو این امکان را میسر کرده اند.

وقتی برای استاندارد PoE حداکثر مسافت را ۱۰۰ متر عنوان کرده است، یعنی مسافت های بیشتر نمی تواند استاندارد شبکه های معمول را تامین نماید (با اینکه PoE مشکلی ندارد) و ممکن است با مشکلات انتقال داده رو به رو شوید.

آیا امکان دارد دوربین مداربسته ای که به آداپتور وصل است با وصل همزمان کابل شبکه با قابلیت PoE آسیب ببیند؟

همیشه نه اما باید مراقب باشید. در بسیاری از موارد دوربین های مداربسته و یا دستگاه های PoE دیگر حتی در صورت اتصال به دستگاه تامین کننده انرژی PoE بازهم از آداپتور انرژی دریافت می کنند و از دستگاه PoE انرژی درخواست نمی کنند. اما در دستگاه های PoE قدیمی تر در مورد اتصال همزمان PoE و آداپتور دوربین مداربسته به طور همزمان هشدار داده می شد.

در حالت کلی در دوربین های مداربسته PoE جدید این مشکل وجود ندارد ولی باید حتما توجه داشته باشید که در دستورالعمل یا دفترچه راهنمای دستگاه هشداری در این باره نداده باشد. بنابراین احتیاط را رعایت کنید.

در انتها باید بدانیم که PoE می تواند با کاهش تعداد کابل ها و تامین انرژی و مسیر داده ها در یک کابل همزمان کمک خوبی برای نصب دوربین مداربسته به کاربر نماید. در دوربین های مداربسته قدیمی که PoE را نیز پشتیبانی نمی کنند، تجهیزاتی مثل کابل Midspan می تواند به راحتی تبدیل انرژی را روی بستر PoE ممکن سازند و دوربین مداربسته قدیمی هم قابل استفاده باشد.

مشترک شدن در خبرنامه ما

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی ها در خبر نامه ما عضو شوید

اشتراک شما ایجاد شد