image_pdfimage_print

سال ۲۰۱۷ اگر چه سالی مملو از موفقیت ها به شمار نمی آید اما سالی پر از تلاش های خوب برای صنعت امنیتی بود. در نظرسنجی ویژه ای که IPVM در این باره انجام داده است، شرکت کنندگان(تولید کنندگان و فروشندگان دوربین های مدار بسته) در مقابل سوالی با عنوان “پیش بینی چه تغییر بزرگی را در سال ۲۰۱۷ برای سیستم های نظارت تصویری خواهید داشت؟ چرا؟” پاسخ هایی داده اند که نشان می دهد امیدهای بسیاری بر روی تکنولوژی های جدیدتر وجود دارد اما برخی از آنها سال جدید را سالی پر فراز و نشیب تر می دانند.

تحلیلگر ویدئویی دوربین مدار بسته (Camera Analytics)

بهبود و رشد تحلیلگرهای ویدئویی دوربین مدار بسته بیشترین پیش بینی ها را در بین نظرات فروشندگان سیستم های نظارت تصویری به خود اختصاص می داد. شرکت هایی مثل Movidius در سال ۲۰۱۷ بیشترین توجه ها را به خود جلب می کنند. ضمن اینکه در چین گرایش به استفاده از تحلیلگرهای ویدئویی روز به روز بیشتر می شود.

– تحلیل های ویدئویی هوشمندانه تر و بهتر می شوند. همچنین نگاه ها بیشتر به سمت دوربین مداربسته حرارتی می رود. زیرا بسیاری از کاربران به چنین ابزارهای کمکی بیشتر نیاز خواهند داشت.
– تحلیلگر ویدئوی و خصوصا جستجوی هوشمند در تصاویر ضبط شده با قابلیت تحلیل عکس ها با هوش مصنوعی در فضای محلی یا فضای ابری در نرم افزارهای VMS. این موارد می تواند قابلیت های مهم آینده باشند که باعث افزایش کارایی و تجربه بهتر کاربران از سیستم های نظارت تصویری شوند.
– افزایش استفاده از تحلیلگر ویدئویی در دوربین های مداربسته با قیمت های مناسب تر و کمتر. زمانی که شرکت اکسیز از شرکت های تحلیلگر ویدئویی سرویس خریداری کرد دلیلش را فهمیدم. شرکت هایی مثل پاناسونیک هم گزینه های خوبی در بین دوربین های مداربسته دارند که به تحلیلگر ویدئویی مجهزند.
– تحلیلگر ویدئویی تبدیل به جریان اصلی پولساز این صنعت می شوند. آنها می توانند به یک VMD مهم در سال های آینده تبدیل شوند.
– یکپارچگی بهتر در کنار تحلیلگر ارزانتر
– جذب گروه های بازاریابی به استفاده از داده های تحلیلگر سیستم های نظارت تصویری برای اتخاذ تصمیمات بهتر کسب و کار
– تحلیلگر ویدئویی و سنسورهای جدید سیستم ها مثل تشخیص عکس برداری.
– امیدوارم که در فضای تحلیلگرهای ویدئویی دوربین مداربسته در آینده بهبودهای تکنیکی بهتری ببینم اما اصلا منتظر دیدن معجزه نیستم.
– من می بینیم که شرکت ها به دنبال استفاده از تحلیلگر ویدئویی به عنوان دست برتر در جنگ تبلیغاتی و اجناس هستند.
– استفاده بیشتر از تحلیلگر ویدئویی برای بهبود پروسه ضبط تصاویر با تکیه کمتر بر روی قابلیت تشخیص حرکت و بیشتر بر اساس تشحیص چهره، عبور از خط، ورود به محوطه معین و … . پیش بینی من این است که بیش از پیش تحلیلگرهای ویدئویی در دوربین های مداربسته ارزان قیمت تر هم پیاده سازی شده اند.
– در شرکت هایی مثل خودمان که کسب و کاری متوسط تا بزرگ داریم فکر می کنم برنامه نویسی پیشرفته تر و بهره برداری بهتری از تحلیلگرهای ویدئویی خواهیم داشت. این یکی از راه هایی است که ما را در رقابت کاهش قیمت ها موفق خواهد کرد.
– تحلیلگرهای ویدئویی پیشرفته تر بر روی دوربین های مدار بسته ارزانتر و دروبین های مداربسته چند سنسوره (۱۸۰ و ۳۶۰ درجه و غیر پانورامیک)
– تحلیلگر ویدئویی نسبت به گذشته قوی تر و با قیمتی مناسب تر در دوربین های مداربسته ارزان قیمت بازار

فضای ابری

برخی شرکت ها مثل اکسیز سرویس های ابری را برای سالها به مشتریان پیشنهاد می دادند اما فضای ابری خیلی در صنعت امنیتی طرفدار نداشت و تقریبا به عنوان مزیت رقابتی به حساب نمی آمد. همکاری های ترکیبی در سال ۲۰۱۷ به این موضوع شکل دیگری می دهد و با کاهش هزینه های کاری، سرویس ها فضای ابری را به جایگاه خودش بر می گرداند.

– سیستم های ابری ، امکانات و سرویس های این سیستم ها مرکز توجهات خواهند بود. محصولات ساده تر از قبل قابل استفاده باشند.
– در رقابت کاهش قیمت ها پیشنهاد راه حل های دوره ای با توجه به نوع درآمدها به طور غیر مستقیمی افزایش می یابند. نمونه ای از این راه حل ها فضای ابری خواهد بود.
– تغییر اصلی بیشتر و بیشتر مربوط به فضای ابری و یکپارچگی با راهکارهایی متمایز با روش های رایج کنونی است تا نه تنها به صرفه جویی مالی بینجامد بلکه کاربران بتوانند در طولانی مدت به راحتی از راهکارهای متنوع تر و آزادانه تری بهره ببرند.
– فکر می کنم گزینه فضای ابری در سال ۲۰۱۷ تبدیل به نقطه عطفی کاربردی شود.
– پیش بینی می کنم گرایش به فضای ابری افزایش می یابد. البته اعتقاد دارم هنوز فضای ابری برای کار در فضای امنیتی بزرگ کمی نوپاست ( به دلیل هزینه های بالای ISP ها و تامین پهنای باند آپلود ) اما نمی توانیم جلوی قدرت گرفتن بسیاری از شرکت ها را در ارائه سرویس های فضای ابری بگیریم.
– گزینه های بیشتر فضای ابری برای سیستم های نظارت تصویری و سیستم های کنترل ورودی. به نظر می آید با کاهش هزینه ها و اتخاذ استراتژی سازمان ها برای استفاده از فضای ابری بسیاری از تجهیزات مثل سرورهای متعدد از شرکت ها رخت بر می بندند! حافظه های ویدئویی در فضای ابری هنوز هم با مسئله تامین پهنای باند در پروژه های بزرگ نظارت تصویری مشکل دارند.
– شرکت های بیشتری به تکنولوژی های فضای ابری برای سیستم های نظارت تصویری و کنترل دسترسی علاقمند می شوند. این رقابت به کاهش هزینه ها و افزایش پذیرش کاربران منجر خواهد شد.

امنیت سایبری

در گذشته نگرانی های امنیتی بسیار کمتری بر روی امنیت فضای سایبر دوربین های مداربسته، رکوردرها و تجهیزات کنترل دسترسی احساس میشد اما مسائلی مثل بات نت های میرای و یا نفوذ به سیستم دوربین های مداربسته شرکت های غربی مثل اکسیز داستان را عوض کرد و آگاهی عمومی کاربران درباره امنیت سایبری افزایش یافت. همین موضوع می تواند بازهم در سال ۲۰۱۷ مهم باشد .

– چین عقب نشینی خواهد کرد. با استفاده از هزاران مهندس مسئله را حل می کنند و محصولاتی تولید می کنند که از منظر امنیتی ایمن تر باشند.
– امنیت سایبری سیستم های نظارت تصویری مهمترین موضوع خواهد بود.
– معتقدم به دلیل آگاهی های امنیتی پیرامون دستگاه ها و شرکت های چینی ، بسیاری از خریداران و پخش کنندگان دوربین های مداربسته از برندهای نامناسب فاصله می گیرند و امنیت این محصولات تبدیل به آزمایشگاه تجربی شرکت های بزرگ تولید کننده دوربین های مداربسته می شود.
– از تولیدکنندگان خواسته می شود امنیت سایبری محصولات و نرم افزارهایشان را به کاربران نشان دهند. علت این است که کارمندان بخش IT می خواهند از هک شدن شبکه های داخلی شرکت ها دوری کنند. ما از شبکه های داخلی ACS و IP استفاده می کنیم.
– باید تاکید بیشتری بر روی امنیت شبکه ها و جداسازی آنها صورت پذیرد.

تثبیت شرکت ها

اینطور نیست که همه نگاه ها در سال ۲۰۱۷ به بهبود یا رشد تکنولوژی قطعات معطوف شود بلکه تولید کنندگان هم انتظار دارند بازیگران اصلی این صنعت قدرتمندتر شده و شرکت های کوچکتر اگر توسط بزرگترین ها خریداری نشوند حداقل به پیروی از آنها بپردازند.

– شرکت های امنیتی ژاپنی یا غربی برای رقابت با شرکت های چینی به یکدیگر می پیوندند.
– شرکت بوش شرکت سونی را خریداری می کند.
– شرکت سونی و شرکت بوش ترکیب می شوند و یک شرکت را تشکیل می دهند.
– هرکسی که صنعت محصولات الکترونیکی را زیر نظر داشته باشد متوجه است که از بین هزاران شرکت تولیدی تلویزیون تنها به ۳ یا ۴ عنوان شناخته شده میرسیم و این حالت در بازار دوربین مداربسته و سیستم های نظارت تصویری هم رخ می دهد.
– حداقل یک بازیگر اصلی از این میدان رقابت بیرون می افتد. فکر میکنم پاناسونیک گزینه از دست رفته باشد.
– فکر می کنم بازیگران متعددی از بازار خارج می شوند و متاسفانه در سال پیش رو این رقابت تشدید می شود.
– رقبای ضعیف هایک ویژن مثل Digital Watchdog سعی می کنند زنده بمانند اما به سرعت به دلیل تلاش برای همسویی با استراتژی های هایک ویژن آسیب می بینند. هایک ویژن هنوز هم در سطحی وسیع و با پشتوانه دولتی می تواند مسابقه سود ۰ درصدی را پیروز شود و شرکت های دیگر نمی توانند طولانی مدت در این استراتژی رقابتی یکسان موضعشان را حفظ کنند که یا باید بازی را عوض کنند یا به دنبال صنعتی دیگر برای خود باشند.
– مرگ یا تجمیع یا خریداری شدن سهم شرکت های کوچک یا تغییر نام برند
– با افزایش کیفیت محصولات چینی و دوربین های مدار بسته چینی در آینده هم شاهد شرکت های کوچک خواهیم بود.

رقابت بر سر کاهش قیمت دوربین مداربسته

در سال ۲۰۱۶ که شاهد کاهش مداوم قیمت ها بودیم و بازار هنوز هم در این وضعیت قرار گرفته است. هنوز هم این احساس در نظر پاسخ دهندگان برای سال ۲۰۱۷ به چشم می خورد و شرکت های مهم تر نیز به تولید محصولات ارزان تر اقبال نشان می دهند.

– کاربران بیشتر از قبل به قیمت اهمیت می دهند.
– امیدوارم شرکت های مهم تولیدکننده دوربین مداربسته قیمت محصولاتشان را کاهش دهند تا با رقبا رقابت کنند!
– محصولات بسیاری به خاطر جنگ قیمت هایک ویژن در پروژه های CCTV در رده میانی بازار قرار می گیرند.
– گرایش به دوربین های مداربسته در صنعت ادامه میابد. مسابقه ای برای کاهش حاشیه سود.
– قیمت های کمتر در CCTV و سفارشی سازی بیشتر.
– فکر می کنم با ادامه نمایش شرکت های دیگر چینی با محصولاتی با کیفیت بالاتر روبرو هستیم.
– فکر می کنم که چین قیمت ها را باز هم به شدت کاهش می دهد و در بازار غرب طیف بیشتری از محصولات نرم افزاری را برای کمک به شرکت های غربی مثل AgentVI و Genetec رواج می دهند.

مشترک شدن در خبرنامه ما

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی ها در خبر نامه ما عضو شوید

اشتراک شما ایجاد شد