image_pdfimage_print

اتصال مستقیم دوربین مدار بسته (Direct Attach Method)

رایج ترین روش نصب و اتصال دوربین مداربسته به شبکه که راحت ترین و ساده ترین روش هم به حساب می آید. یعنی کابل مستقیما به سوئیچ وصل می شود و یک دوربین مداربسته یا کنترلر بوسیله سوکت RJ45 در مدار قرار می گیرد. به وسیله همین انتهای کابل می توان تمام ارتباط را در طول یک کابل بدون هیچ رابطی بررسی و آزمایش کنیم.

PatchPanel

نصب دوربین مداربسته با جک و پچ پنل رابط

براساس قوانین چاپ دوازدهم کتاب قوانین کمیته BICSI و پیش تر از آن در شبکه، همه ی کابل هایی که به صورت افقی نصب می شوند باید در یک باکس در انتهای کابل در پچ پنل قرار گرفته و از رابط جک و پچ پنل عبور نمایند. در آخرین کتاب آمده است که این کار باعث می شود تجهیزات امنیتی و دیگر دستگاه ها به راحتی بتوانند تغییر داده شده یا موقتا بدون نیاز به جابجایی کلی کابل اتصالات را منتقل کنند(در خطرات امنیتی). ضمن اینکه با اینکار امکان استراق سمع یا دستپرد داده ها از طریق اتصال کوتاه به کابل مرتفع می شود.

اتصالات از پچ پنل به سوئیچ می رود و همچنین از جک اتصال به دستگاه ها وصل می شود که از طریق کابل های پچ انجام می شود. قسمت میانی اصطلاحا معروف به “اتصال دائم” می شود. در اصل جک شامل مسیر دوربین مداربسته تا سوکت اولیه که معمولا در داخل دیوار یا پشت دوربین متصل است بوده و معمولا در فضای آزاد این اتصالات ابتدایی جک در داخل باکس حفاظت می شوند.

PatchPanel

 

مسئله اصلی به “اتصال دائم تغییر داده شده” بر می گردد که با تغییرات ماژولار روی اتصالات صورت می گیرد. چون کابل ها بر اساس استانداردهای مشخصی باید سوکت زده شده یا کابل ها به مدل های معمول به سوکت ختم شوند، تسترهایی برای بررسی ارتباط اتصالات دائمی در نظر گرفته شده اند و زمانی که از یک اتصال ماژولار در بین مسیر استفاده می شود نتایج تست نمی تواند معتبر و دقیق باشد. یعنی معلوم نیست این تست چه دقتی داشته و در عمل می تواند معیوس کننده باشد یا خیر؟!

سیستم های اتوماسیون ساختمان ها سال هاست که از روش اتصال مستقیم استفاده می کنند و استاندارد مورد استفاده آنها به TIA باز می گردد که در اغلب موارد یا امکان استفاده از جک و پچ مقدور نیست یا در صورت استفاده قابل تعمیر و اشکال یابی نیستند. حتی در کتاب های BICSI در بخش مرجع طراحی امنیتی و ایمن الکترونیکی نیز به این نکته اشاره شده است.

باید دقت شود که در مقاصد امنیتی بسیاری از قوانین بنیادی استانداردهای BISCI نقض می شود. نمونه اینکار در نصب اتصالات و پورت های ساختمان هاست که باید بر اساس استاندارد ۴۵ سانتی متر از کف فاصله داشته باشند و اینکار با دو کابل صورت گیرد، که در تجهیزات امنیتی مثل دستگاه های BAS که وابسته به شرایط و نیازهای هر محلی فرق می کنند استاندارها یا تغییر داده می شوند یا بخش قابل انجام را از استانداردها الهام می گیرند!

مشترک شدن در خبرنامه ما

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی ها در خبر نامه ما عضو شوید

اشتراک شما ایجاد شد