image_pdfimage_print

سنسورهای تصویر برداری اصلی ترین بخش هر دوربین مداربسته خواهد بود. دوربین های مداربسته آنالوگ رایج به سنسورهای پیچیده CCD برای ضبط تصاویر با رزولوشن معمول مجهز بودند ولی اخیرا دوربین های مداربسته تحت شبکه به سنسورهای تصویربرداری CMOS پیشرفته (Progressive CMOS) برای ضبط تصاویر با کیفیت HD مجهز شده اند. کیفیت تصاویر سنسورهای تصویربرداری نشان دهنده کیفیت تصاویر و قابلیت ها و کارکردهای یک دوربین خواهد بود. در این مقاله سعی می کنیم اطلاعات اصلی این تکنولوژی را برای شما شرح دهیم.

سنسور تصویر برداری درواقع چشم یک دوربین مداربسته امنیتی به حساب می آید. سنسور تصویر (image sensor) وسیله ایست که می تواند تصاویر مرئی را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل نماید. سنسور تصویری تقریبا اصلی ترین وسیله ایست که در دوربین های دیجیتال و دیگر دستگاه های تصویربرداری قرار می گیرد. یک سنسور تصویر معمولا از خانواده CCD (جفت دستگاه شارژ شونده) یا CMOS (اکسید فلزی نیمه هادی) انتخاب می شود.

سنسور تصویربرداری

سنسورهای تصویری CCD و CMOS از دو تکنولوژی متفاوت برای ضبط و تصویربرداری دیجیتالی استفاده می کنند. هر دو نوع تصویربرداری از روش تبدیل نور به انرژی الکتریکی و تبدیل آن به سیگنال های الکترونیکی استفاده می کنند.

سنسور تصویر CCD

سنسور CCD مخفف ” جفت دستگاه شارژ شونده “، دستگاهی است که انرژی الکتریکی را که معمولا در درون دستگاه از نور دریافتی شارژ می شود برای محاسبات و عملیات بعدی به جریان می اندازد. همانند یک دستگاه فوتومتریک، انرژی انتقال یافته به سنسور CCD از حالت تصویر مرئی به شکل سیگنالی دیجیتالی که مورد نیاز سیستم است در خواهد آمد.

سنسور تصویر CMOS

نام سنسورهای CMOS که به نام سنسور “پیکسل های فعال” هم شناخته می شوند از سنسور تصویربرداری Activepixel MOS گرفته شده که در سال های ۱۹۶۰ به بعد ابداع شده است و شامل مدارهای مجتمع از شاخه های سنسورهای پیکسلی بوده اند.

CCDvsCMOS

تفاوت ها در کاربردهای نظارت تصویری

با توجه به جدول مقایسه ای بالا تقریبا مزایا و معایب دو سنسور CCD و CMOS مشخص است. بر اساس قابلیت هایی که از جدول مشخص می شود می توان از آنها در شرایط زیر استفاده کرد:

۱ . در شرایط نور کم میتوان از دوربین مداربسته CCD استفاده کرد
با توجه به فضای بیشتر و سایز بزرگتر سنسور تصویر CCD، در شرایط نوری نامسائد و کم، می تواند نور بیشتری را از محیط برای تصویربرداری دریافت نماید. علت اینکه این سنسور در شرایط نور کم نسبت به سنسورهای تصویربرداری CMOS بهتر عمل می کنند به این موضوع بازمیگردد. در محیط هایی با نور کم مثل پارکینگ های نیمه تاریک، راه پله ها، اتاق های تاریک معمولا از دوربین های مداربسته مجهز به سنسور CCD استفاده می کنند.

۲ . استفاده از دوربین های مداربسته CMOS در دستگاه ها و به صورت مخفی
ابعاد سنسور CMOS بسیار کوچک است بنابراین دوربین مداربسته می تواند ابعاد کوچکی داشته باشد. بنابراین دوربین مداربسته با سنسور CCD در اندازه و ابعاد محدودیت هایی داشته و مداری پیچیده دارد و نمی تواند همانند سنسور CMOS کوچک شود. برای بعضی موقعیت ها که دوربین مداربسته باید غیرقابل مشاهده یا ضد خرابکاری تعبیه شود کاربران از دوربین مداربسته مخفی مجهز به سنسور CMOS استفاده می کنند.

۳ . دوربین مداربسته مجهز به سنسور CMOS برای مقاصدی با نرخ ضبط فریم بالا
سنسور تصویربرداری CMOS می تواند مستقیما سیگنال های تصویربرداری(نوری) را به سیگنال های دیجیتال تبدیل نماید و به همین دلیل سرعت پردازش بسیار بالاست. این مزیت باعث می شود سنسور CMOS در مواردی که نیاز به دوربین مداربسته ای با سرعت ضبط فریم بالا وجود دارد بیشتر استفاده شود. با این سنسورها می شود با سرعتی معادل ۴۰۰ تا ۲۰۰۰ فریم در ثانیه در دوربین های تصویربرداری دیجیتال به ضبط تصاویر پرداخت. بنابراین برای ضبط تصاویر ویدئویی با سرعت فریم بالا استفاده از دوربین مجهز به سنسور CMOS بهتر است.

چرا در بیشتر دوربین های مداربسته تحت شبکه از سنسور تصویربرداری CMOS استفاده می شود؟

جدا از اینکه چقدر سنسور CCD خوب است یا چقدر سرعت پیشرفت تکنولوژی CMOS بالاست، تکنولوژی تصویربرداری CCD هنوز در انحصار شرکت های ژاپنی است (سونی، پاناسونیک، شارپ و …). در دوربین های مداربسته با رزولوشن HD شرکت های آمریکایی کنترل پروسه تصویربرداری را به دست دارند و در تکنولوژی هایی مثل فشرده سازی و انتقال تصاویر و… پیشتازی می کنند. بنابراین اولین دوربین های مداربسته تحت شبکه HD به سنسور های تصویر برداری CMOS بر اساس چیپست های Texas Instrument (IT) مجهز شدند و روند ادامه یافت. ساخت و تولید سنسورهای CMOS برای شرکت ها بسیار ارزانتر از سنسورهای CCD است. برای ساخت سنسورهای CMOS نیاز به زیرساخت های تولیدی کاملا متفاوتی خواهد بود. در سال های گذشته سازندگان سنسورهای تصویربراری CCD تمایلی به ترک تولید سنسورهای CCD نشان نداده اند. شرکت های امنیتی هم بیش از پیش به استفاده از دوربین های مداربسته تحت شبکه مجهز به سنسورهای تصویربرداری CMOS روی آورده اند.

مشترک شدن در خبرنامه ما

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی ها در خبر نامه ما عضو شوید

اشتراک شما ایجاد شد