image_pdfimage_print

بسیاری از افراد درمورد طول کابل شبکه (Ethernet) و استاندارد مسافت UTP که برای اتصال دوربین های مدار بسته در سیستم نظارت تصویری از نظر تئوری ۱۰۰ متر است کنجکاو هستند تا بدانند عدد واقعی چقدر است. جدا از این مسافت، دوست داشتیم بدانیم که مسافت بر روی کیفیت تصویر،نویز و اختلالات تصویری دوربین مدار بسته چقدر اثر گذار خواهد بود. اینکه اگر دوربین مدار بسته با کابلی ۱۵۰ متری به شبکه متصل باشد آیا تصویر خواهد داد و اگر تصویری داشتیم چه فرقی با حالت استاندارد وجود خواهد داشت.

شرایط آزمایش

برای کابلهای Cat5e و Cat 6 از ۹۰ متر تا ۳۰۰ متر به بررسی ارتباط پرداختیم و اتصالات بدون رابط و بطور مستقیم در هر انتها به دستگاه ها متصل شدند.
بررسی دوربین مداربسته : اول امتحان کردیم که آیا دوربین مداربسته در اتصال به سوئیچ Ping مناسب و مطمئنی از طریق سوئیچ و دسترسی تحت وب دارد یا خیر. دوربین هایی که مورد بررسی قرار گرفتند شامل دوربین مدار بسته ۷۲۰P، دوربین مدار بسته ۱۰۸۰P، دوربین مدار بسته ۴ مگاپیکسلی و مدلهای معمول، PTZ با IR و بدون IR و با پروتکل های ۸۰۲٫۳af و ۸۰۲٫۳at بودند.
بررسی لپ تاپ : در مرحله بعدی دو لپ تاپ را با کابلی به طول های مختلف بهم وصل کردیم تا ببینیم سرعت انتقال و ارتباط به چه شکل خواهد بود و از طریق نرم افزار iPerf مورد ارزیابی قرار دادیم.
بررسی PoE : نهایتا میزان ولتاژ و مصرف برق(وات) را بوسیله تستر PoE در هر دو سمت کابلها بررسی می کنیم تا ببینیم که آیا PoE در تمام فواصل و شرایط بخوبی از پس طول کابل بر می آید یا نه؟

کارکرد کابل Cat 6 (کابل زرد در تصویر زیر) و کابل Cat 5e (کابل آبی) در شرایط و فواصل مختلف با توجه به استاندارد دسته بندی هایشان مورد بررسی قرار گرفتند(۲۳ AWG در مقابل ۲۴ AWG).

بررسی طول کابل دوربین مداربسته

موقع آزمایش استاندارد ۹۰ متر به نکات جالبی رسیدیم :
– جریان تصویری خوب و ثابتی در فاصله ۱۵۰ متری در دوربین های مداربسته مختلف با مشخصات متفاوت تجربه کردیم.
– بعضی از دوبین های مداربسته در فاصله حدودی ۲۱۰ متر هم خوب کار می کردند.
– کیفیت تصویر و ارسال داده ها در فاصله هایی بیش از حد تعیین شده استاندارد در دو سمت کابل بسیار خوب بود و همان طوری بود که در تئوری استاندارد تعیین شده است.
– انرژی الکتریکی تا فاصله ۳۰۰ متر بوسیله PoE بخوبی تامین می شد ولی سیگنال داده ای وجود نداشت.
– هر دو کابل Cat 5e و Cat 6 تقریبا در بررسی های ما یکسان عمل کردند و تفاوت ویژه یا خاصی بین آن ها در فواصل مختلف دیده نشد.

مشخصات استاندارد چیست؟

در استانداردی با نام TIA/EIA-568 که برای کابل های شبکه تعیین شده است فاصله کمتر از ۱۰۰ متر (تقریبا ۳۳۰ فوت) بهترین حالت و قابل قبول است. این اندازه ۱۰۰ متر، درواقع به دو بخش تقسیم و در نظر گرفته می شود. بخش ۹۰ متری را برای اتصال کابل از Patch Panel تا دستگاه و بخش ۱۰ متری باقی مانده را برای اتصالات Patch Panel در نظر می گیرند اما در صورتی که کابلها بصورت مستقیم وصل شوند همان ۱۰۰ متر معیار خواهد بود.
اکیدا توصیه می کنیم که از این استاندارد TIA/EIA پیروی کنید و اتصالات و ارتباطات کابلی بین دستگاهها را به همین ۱۰۰ متر محدود نمایید.
در بررسی ها بیشتر سعی کردیم حداکثر مسافت ممکن برای ارسال داده و انرژی از طریق کابل شبکه را آزمایش کنیم اما با زیر پا گذاشتن استاندارد موجود احتمال بروز مشکل در شرایط مختلف وجود خواهد داشت. در مسافت های بیش از ۱۰۰ متر بررسی پایداری ارتباط یا اصطحلاک و مسائل مرتبط دیگر را بررسی نکرده ایم تا بخوبی همه موارد را در نظر گرفته باشیم.

PoE در مسافت ۳۰۰ متری

در بررسی انجام شده فهمیدیم که کارایی PoE حتی بیش از ۳۰۰ متر کابل هم (بیش از ۱ حلقه کابل) تا حدودی حفظ می شود. با اتصال یک تستر فاصله PoE بر روی کابل برای بررسی مسافت تا دوربین مدار بسته دیدیم که انرژی الکتریکی تامینی با مشخصات PoE 44-57VDC دقیقا برابر با همان انرژی خواهد بود که دوربین مدار بسته را در مسافت نزدیک قادر به کار می نماید و درواقع عملا عین استاندارد بود.
توجه کنید که دستگاه نامبرده شده PoE بشکلی طراحی شده است که با افزایش ولتاژ در مسافت های بیشتر کابل بتوانند بین ۴۴ ولت تا ۵۷ ولت جریان مستقیم(DC) را برای جبران کاهش ولتاژ در انتهای کابل تامین نماید. بنابراین همانطور که در تئوری گفتیم در عمل هم میزان ولتاژی که در فاصله ۱۰۰ متری برای دوربین مدار بسته درحد ۴۸ ولت تامین شد در فاصله ۳۰۰ متری بر روی تستر عدد ولتاژ بالاتر ۵۴ ولت را نشان داد.

در نمودار زیر نتایج مختلف را مشاهده می کنید :

بررسی طول کابل دوربین مداربسته

درواقع با توجه به ولتاژ و توان الکتریکی تامینی PoE می توان اتصالی تا ۳۰۰ متر را در نظر داشت اما بدلیل تداخلات و عدم تمرکز سیگنال های داده ارتباط بی معنی خواهد بود. شبکه ارتباطی بیش از ۲۴۰ متر را پشتیبانی نمی کند و بنابراین PoE هم محدودیت داده ها را باید بپذیرد.

داشتن تصویر در طول کابلی با ۲۱۴ متر!

با کمال تعجب در کابلی بطول ۲۱۴ متر(۷۰۰ فوت) توانستیم تصویری مناسب داشته باشیم. دوربین مدار بسته ای که مورد آزمایش قرار گرفت از برند Hikvision با ۴ مگاپیکسل رزولوشن از نوع Bullet بنام DS-2CD2042WD-I بود که در ادامه می توانید تصاویرش را مشاهده نمایید.
کیفیت تصاویر در این فاصله(۲۱۴ متر) با فواصل کوتاه تری که مطابق استاندارد تعریف شده هستند تقریبا کیفیتی یکسان دارد که در تصاویر مشهود است. در فاصله ۲۱۴ متری هیچگونه افت نرخ فریم تصویر، تخریب پیکسلی یا مسائلی از این دست در طول روز یا تاریکی شب نداشتیم.

بررسی طول کابل دوربین مداربسته

البته آزمایش ما تنها بر روی یک دوربین مداربسته انجام شد اما بر روی بقیه دوربین ها حداکثر تا ۱۸۰ متر تصویر داشتیم. بعلاوه در دوربین های مدار بسته با رزولوشنها و نرخ فریم تصویر بالاتر بیشتر با مشکل روبرو بودیم و تقریبا علت آن هم بخشی به محدود شدن پهنای باند بدلیل طول بالای کابلها بر می گردد.

اتصال مطمئن دوربین های مداربسته تحت شبکه (IP) با کابلی ۱۵۰ متری

نکته مهم این است که دوربین های مدار بسته ۷۲۰P، ۱۰۸۰P، ۴MP، PTZ ، IR با پروتکل ۸۰۳٫۳af و ۸۰۲٫۳at را با کابلی بطول ۱۵۰ متر مورد بررسی قرار دادیم. تمام دوربین های مداربسته بخوبی در این فاصله حتی بدون کوچکترین حذف پکیجی در Ping و یا تاثیر بر روی کیفیت تصویر، خروجی ویدئویی داشتند.

اتصال PC به PC

توانستیم با کابلی به طول ۲۴۰ متر دو سیستم کامپیوتر دسکتاپ را بوسیله کابلهای Cat 5e و Cat 6 بدون هیچ مشکلی در Ping یا ارسال و جابجایی داده ها به یک دیگر وصل کنیم. البته سرعت انتقال محدود و در حد ۹ مگابیت بر ثانیه بود اما پایدار و بدون مشکل صورت گرفت.

تفاوتی بین دو کابل Cat 5e و Cat 6 وجود نداشت

با اینکه در کابل Cat 6 طول و پهنای باند بالاتری پشتیبانی می شود اما بازهم بین دو کابل در آزمایشات تفاوتی ندیدیم. البته در بعضی موارد در کابل Cat 5e شاهد میزان کمی افت پکیج در Ping در مسافت بیش از ۱۸۰ متر بودیم که در Cat 6 میزان کمتری به چشم می خورد.

مشترک شدن در خبرنامه ما

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی ها در خبر نامه ما عضو شوید

اشتراک شما ایجاد شد